Zamknij
REKLAMA

Hydranty wewnętrzne - gdzie jest wymagane ich stosowanie?

22:10, 28.02.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Hydranty wewnętrzne przeciwpożarowe to urządzenia rozmieszczone na sieci wodociągowej wewnętrznej. Jako istotny element ochrony przeciwpożarowej, służą do poboru wody i są wykorzystywane w sytuacji pojawienia się ognia. Jakie są rodzaje hydrantów przeciwpożarowych, gdzie powinny być rozmieszczone i co reguluje te zasady? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej!

Rodzaje hydrantów wewnętrznych

Nie wiesz, jakie hydranty wewnętrzne będą odpowiednie do Twojego obiektu? Wszystko zależy od jego przeznaczenia.

- Najczęściej spotykasz hydranty wewnętrzne DN25, które pojawiają się w strefach zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL. Należą do nich przedszkola, szkoły, hotele, centra handlowe oraz obiekty użyteczności publicznej.

 

- Obok hydrantów DN25 pojawiają się hydranty DN33. Te wymagane są w garażach jednokondygnacyjnych, jeśli ilość zamkniętych miejsc postojowych przekracza 10 oraz w garażach wielokondygnacyjnych.

 

- Ostatni wariant to hydranty wewnętrzne oznaczone symbolem DN52. Koniecznie musi się znaleźć w strefach zagrożenia pożarowego PM o gęstości obciążenia ogniowego >500MJ/m2 oraz 2. W pierwszym przypadki powierzchnia musi wynosić > 200 m2, w drugim - >100 m2 oraz gęstości obciążenia ogniowego >1000 MJ/m2.

 

Hydranty wewnętrzne - jak są wyposażone?

Hydranty wewnętrzne nigdy nie występują samodzielnie. W praktyce oznacza to, że są odpowiednio zabezpieczone i jednocześnie - wyeksponowane. Tak, by były maksymalnie widoczne. Co składa się na takie urządzenie? Przede wszystkim wąż, który zależnie od modelu jest płaskoskładany lub półsztywny, zawór hydrantowy, prądownica hydrantowa oraz bęben hydrantowy, na który nawiniesz wąż. Nierzadko w szafkach hydrantowych spotyka się również gaśnicę.

 

Rozmieszczenie hydrantów wewnętrznych - w jakich miejscach muszą się pojawić?

Zasady, według których rozmieszcza się hydranty wewnętrzne w obiektach, reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 7 czerwca 2020 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim, hydranty wewnętrzne powinny znaleźć się w szczególności:

 

- przy wejściach do budynków i klatek schodowych;

- w przejściach i na korytarzach, a w budynkach wielokondygnacyjnych - w holach i korytarzach każdej następnej kondygnacji;

- przy wejściach na poddasze, halę magazynową lub przestrzeń otwartą.

 

Hydranty wewnętrzne muszą być rozmieszczone w taki sposób, by obejmowały całą strefę zagrożenia pożarem. Właśnie dlatego miejsce na szafę hydrantową powinno znaleźć się na każdej kondygnacji. Dodatkowo, w budynkach wysokościowych muszą zostać zainstalowane zawory 52 - po dwa na każdym pionie (dotyczy to kondygnacji podziemnych i powyżej 25m); na pozostałych - po jednym.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%