Ostatni rok wyraźnie pokazał, że większość naszego życia można przenieść do wersji online. Ma to oczywiście swoje dwie strony medalu, tą pozytywną związana z ułatwieniami, ale i negatywną przejawiającą się izolacją i osamotnieniem. Są jednak takie obszary, których w internecie nie załatwimy, jak wyleczenie zęba. Dziedziny medyczne stoją jakby w rozkroku, mając spore ograniczenia, ale też pewne możliwości. Kiedy zatem porady lekarskie online mają sens, a kiedy bez wizyty bezpośredniej się nie obejdzie?
Leczenie na odległość kiedyś a teraz
Chociaż w ostatnim roku częściej z lekarzem się słyszeliśmy, niż widzieliśmy, to jest to wyjątkowy rok i wcześniej byłoby to nie do pomyślenia. Jednocześnie wcale nie oznacza to, że taka forma diagnozowania pojawiła się dopiero teraz. Już w 1879 r. pojawił się w czasopiśmie „The Lancet” opis przypadku dziecka diagnozowanego przez telefon. W czasach, gdy rozwinęła się eksploracja kosmosu, telemedycyna rozwinęła się jeszcze bardziej, starając się z Ziemi monitorować zdrowie ludzi w kosmosie. Natomiast najbardziej ten sposób udzielania pomocy medycznej rozwinął się wraz z pojawieniem się internetu, czyli w latach 90 XX wieku. Ostatnie lata to już nie tylko telekonsultacje, ale też wideokonsultacje, recepty czy skierowania online, ale też teleradiologia czy telerehabilitacja. Jednak taka forma ma swoje ograniczenia i należy o nich pamiętać.
Kiedy wystarczy teleporada lekarska?
W leczeniu bywają takie sytuacje, w których kontakt z lekarzem online wystarczy. Dotyczy to kwestii związanych z kontrolą dotychczasowego leczenia, określeniem postępów, ustaleniem tego co dalej, wypisaniem kolejnych recept, omówieniem wyników badań czy wystawieniem skierowań do konkretnych specjalistów. W niektórych sytuacjach lekarz online wystarczy również do postawienia diagnozy, co najbardziej sprawdza się w odniesieniu do schorzeń, których objawy są widoczne np. angina, którą można zobaczyć na migdałach, choroby skórne, choroby grzybicze czy infekcje intymne.
Również niektóre choroby okulistyczne, np. zapalenie spojówek mogą być z powodzeniem diagnozowane w formie online. Najbardziej powszechne w ostatnich czasach zrobiły się wizyty online u lekarza psychiatry lub u psychologa. W tym przypadku, gdy kontakt, tak czy inaczej, odbywa się wyłącznie na podstawie rozmowy z pacjentem, jest to zupełnie bezpieczna forma kontaktu.
Ograniczenia konsultacji lekarskich online
Wszelkie objawy o niejasnym charakterze, budzące u chorego niepokój, cechujące się utrzymującym, znacznym nasileniem właściwie wykluczają teleporady. Również jeśli stan pacjenta nie poprawia się w efekcie przynajmniej dwóch odbytych tekekonsultacji jest wskaźnikiem, że pacjent powinien zostać przyjęty u lekarza osobiście.
Niektóre choroby wymagają bezpośredniego zbadania, a nie tylko wywiadu z pacjentem do postawienia diagnozy np. utrzymujące się silne bóle brzucha, schorzenia układu moczowego, zapalenie pęcherza, choroby tarczycy, ale także choroby jajników czy po prostu wizyty kontrolne w ciąży. Wyjątkowo wrażliwe są też wszelkie dolegliwości u dziecka, a także sygnały wskazujące na zawał serca, udar czy choroby nowotworowe. Porady lekarskie online zawsze wymagają wzmożonej czujności ze strony lekarza. Każda wątpliwość powinna skłaniać do tego, by jednak pacjenta zobaczyć na żywo.