Zamknij
REKLAMA

Domena .pl – co warto wiedzieć przed jej rejestracją?

10:14, 17.03.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Zdecydowanie największą popularnością wśród Polaków cieszą się domeny .pl. Wybieramy takie adresy stron WWW ze względu na to, że to nasza nazwa narodowa, która w dodatku jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Zanim jednak się zdecydujesz na taką domenę, warto żebyś wiedział o niej trochę więcej. Poznaj ważne fakty o tym rozszerzeniu.

Domena .pl – o tym powinieneś wiedzieć

Według danych NASK ze stycznia 2021 roku liczba aktywnych domen .pl wynosi 2,47 mln. Żadne inne rozszerzenie – chodzi tutaj zarówno o domeny narodowe, jak i funkcjonalne czy regionalne – nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem, co oczywiście nie jest przypadkowe. Nazwa domeny z końcówką .pl z reguły jest dostępna w atrakcyjnej cenie – często w ramach promocji można ją zarejestrować na rok za kilka czy kilkanaście złotych. Warto jednak w przypadku tej domeny mieć również świadomość innych kwestii. Jakich? Oto one:

  • Nie można rezerwować domen .pl – 8 stycznia 2020 roku NASK wycofało możliwość rezerwowania adresów z rozszerzeniem .pl. Wcześniej można to było zrobić na 14 dni, co oznaczało, że w tym czasie nie musieliśmy za nią płacić, ale jednocześnie nie mogliśmy z niej korzystać. To powodowało, że wiele domen było niedostępnych, a internauci często rezerwowali je, nawet nie mając na celu ich rejestracji. Obecnie, jeśli chcesz, żeby dana nazwa była do twojej dyspozycji, musisz od razu za nią zapłacić. W przypadku gdy dwie różne osoby rozpoczną ten proces w tym samym czasie, to domena trafi do tego, kto pierwszy uiści opłatę, a nie do tego, kto wcześniej rozpoczął rejestrację.
  • Przekroczenie opłaconego terminu nie oznacza utraty domeny – po opłaceniu dana nazwa jest do twojej dyspozycji przez rok, ale po tym czasie musisz ją przedłużyć, jeśli chcesz dalej z niej korzystać. Jednak nawet jeśli tego nie zrobisz, to i tak jeszcze ostatecznie nie stracisz adresu. W przypadku braku opłaty nazwa przejdzie w stan BLOCKED na maksymalnie 30 dni. W tym czasie nie będzie działała strona znajdująca się pod danym adresem ani poczta w tej domenie. Jednak w dalszym ciągu możesz przedłużyć domenę i będzie ona do twojej dyspozycji. Jeśli jednak nie zrobisz tego w czasie 30 dni, to wówczas trafi ona do puli wolnych adresów i każdy będzie mógł go zarejestrować.
  • Nie zawsze możesz transferować domenę – czyli przenieść jej obsługę do innego operatora. Przede wszystkim do rozpoczęcia tego procesu potrzebujesz kodu authinfo, który musi ci wydać firma, w której adres jest zarejestrowany. Możesz zainicjować to działanie najwcześniej po 5 dniach od dnia rejestracji lub od ostatniego jej transferu. Przebiega ono bardzo szybko i sprawnie – wystarczy, że klikniesz link potwierdzający w e-mailu, który otrzymasz od operatora. Po wykonaniu tej czynności transfer zostanie zakończony.
  • Domen nie rejestrujesz w NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy pełni funkcję operatora domeny krajowej .pl, ale jeśli chcesz zarejestrować jakiś adres, to musisz to zrobić w jednej z firm, które podpisały z NASK porozumienie o współpracy partnerskiej.
  • Nie każdy znak może się znajdować w nazwie – mogą to być litery alfabetu łacińskiego, liczby, a także znak minus (-). W sumie znaków tych może być 63, nie licząc rozszerzenia. Znak minus nie może widnieć na początku nazwy, na końcu ani jako 3–4 znak.

Świadomość powyższych informacji ułatwi ci podjęcie decyzji o wyborze domeny, a także zmniejszy ryzyko popełnienia błędów. Warto śledzić zmiany, jakie zachodzą na tym rynku, szczególnie jeśli jesteś abonentem dużej liczby domen. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których ze względu na nieświadomość stracisz swój adres czy też będziesz marnować czas na próby transferu domeny, które nie będą mogły zakończyć się powodzeniem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%