Zdecydowanie największą popularnością wśród Polaków cieszą się domeny .pl. Wybieramy takie adresy stron WWW ze względu na to, że to nasza nazwa narodowa, która w dodatku jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Zanim jednak się zdecydujesz na taką domenę, warto żebyś wiedział o niej trochę więcej. Poznaj ważne fakty o tym rozszerzeniu.
Domena .pl – o tym powinieneś wiedzieć
Według danych NASK ze stycznia 2021 roku liczba aktywnych domen .pl wynosi 2,47 mln. Żadne inne rozszerzenie – chodzi tutaj zarówno o domeny narodowe, jak i funkcjonalne czy regionalne – nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem, co oczywiście nie jest przypadkowe. Nazwa domeny z końcówką .pl z reguły jest dostępna w atrakcyjnej cenie – często w ramach promocji można ją zarejestrować na rok za kilka czy kilkanaście złotych. Warto jednak w przypadku tej domeny mieć również świadomość innych kwestii. Jakich? Oto one:
- Nie można rezerwować domen .pl – 8 stycznia 2020 roku NASK wycofało możliwość rezerwowania adresów z rozszerzeniem .pl. Wcześniej można to było zrobić na 14 dni, co oznaczało, że w tym czasie nie musieliśmy za nią płacić, ale jednocześnie nie mogliśmy z niej korzystać. To powodowało, że wiele domen było niedostępnych, a internauci często rezerwowali je, nawet nie mając na celu ich rejestracji. Obecnie, jeśli chcesz, żeby dana nazwa była do twojej dyspozycji, musisz od razu za nią zapłacić. W przypadku gdy dwie różne osoby rozpoczną ten proces w tym samym czasie, to domena trafi do tego, kto pierwszy uiści opłatę, a nie do tego, kto wcześniej rozpoczął rejestrację.
- Przekroczenie opłaconego terminu nie oznacza utraty domeny – po opłaceniu dana nazwa jest do twojej dyspozycji przez rok, ale po tym czasie musisz ją przedłużyć, jeśli chcesz dalej z niej korzystać. Jednak nawet jeśli tego nie zrobisz, to i tak jeszcze ostatecznie nie stracisz adresu. W przypadku braku opłaty nazwa przejdzie w stan BLOCKED na maksymalnie 30 dni. W tym czasie nie będzie działała strona znajdująca się pod danym adresem ani poczta w tej domenie. Jednak w dalszym ciągu możesz przedłużyć domenę i będzie ona do twojej dyspozycji. Jeśli jednak nie zrobisz tego w czasie 30 dni, to wówczas trafi ona do puli wolnych adresów i każdy będzie mógł go zarejestrować.
- Nie zawsze możesz transferować domenę – czyli przenieść jej obsługę do innego operatora. Przede wszystkim do rozpoczęcia tego procesu potrzebujesz kodu authinfo, który musi ci wydać firma, w której adres jest zarejestrowany. Możesz zainicjować to działanie najwcześniej po 5 dniach od dnia rejestracji lub od ostatniego jej transferu. Przebiega ono bardzo szybko i sprawnie – wystarczy, że klikniesz link potwierdzający w e-mailu, który otrzymasz od operatora. Po wykonaniu tej czynności transfer zostanie zakończony.
- Domen nie rejestrujesz w NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy pełni funkcję operatora domeny krajowej .pl, ale jeśli chcesz zarejestrować jakiś adres, to musisz to zrobić w jednej z firm, które podpisały z NASK porozumienie o współpracy partnerskiej.
- Nie każdy znak może się znajdować w nazwie – mogą to być litery alfabetu łacińskiego, liczby, a także znak minus (-). W sumie znaków tych może być 63, nie licząc rozszerzenia. Znak minus nie może widnieć na początku nazwy, na końcu ani jako 3–4 znak.
Świadomość powyższych informacji ułatwi ci podjęcie decyzji o wyborze domeny, a także zmniejszy ryzyko popełnienia błędów. Warto śledzić zmiany, jakie zachodzą na tym rynku, szczególnie jeśli jesteś abonentem dużej liczby domen. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których ze względu na nieświadomość stracisz swój adres czy też będziesz marnować czas na próby transferu domeny, które nie będą mogły zakończyć się powodzeniem.