Koniec kwietnia bieżącego roku to ostateczny termin, w którym powinniśmy rozliczyć się z fiskusem. Nie ma tutaj żadnego dodatkowego dnia, ani godziny, gdyż każda zwłoka może wiązać się ze sporymi odsetkami. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z deklaracjami i zeznaniami podatkowymi, warto dowiedzieć się, czym są deklaracje PIT-36 oraz PIT-36L, a także komu są dedykowane.

1. Kto powinien sięgnąć po PIT-36 i PIT-36L?

2. Jakie odliczenia przysługują w przypadku PIT-36L?

3. O jakich załącznikach należy pamiętać podczas rozliczania PIT-36?

4. PIT-36L oraz przychody z innych źródeł

5. Kiedy i gdzie złożyć deklaracje PIT-36 i 36L?

6. Czy warto rozliczać się online?

Kto powinien sięgnąć po PIT-36 i PIT-36L?

W przypadku deklaracji PIT 36, muszą po nią sięgnąć wszyscy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jeśli w roku 2020 roku prowadziliśmy pozarolniczą działalność i rozliczaliśmy się z urzędem skarbowym z pomocą skali podatkowej oraz ogólnych zasad, jesteśmy zobowiązani do złożenia deklaracji PIT-36. Ponadto, muszą ją złożyć osoby, które zdobywali przychody z podnajmu, najmu czy dzierżawy. PIT-36 dotyczy także osób, które korzystają ze zwolnienia zapisanego w art. 44 ustawy odnoszącej się do kredytu podatkowego. Chodzi w niej o obniżanie dochodu o straty z poprzednich lat.

PIT-36L to deklaracja przeznaczona dla osób z działalnością gospodarczą, którzy postawili na podatek liniowy, czy liniową formę opodatkowania dochodów. Przedsiębiorca może samodzielnie wybrać taką formę opodatkowania. Taka możliwość dostępna jest już podczas zakładania działalności, wystarczy zawrzeć taką chęć we wniosku składanym do CEIDG.

Jakie odliczenia przysługują w przypadku PIT-36L?

Deklaracja PIT 36L pozwala na pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania. Od dochodu można także odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, z kolei od podatku można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne czy też ulgę przypadającą osobie, która osiąga dochody za granicą. Podatnik, który posiada własną działalność gospodarczą i decyduje się na podatek liniowy, może starać się o ulgi, np:

  • ulga IP BOX,
  • ulga na działalność badawczo-rozwojową, 
  • ulga termomodernizacyjna,
  • wpłaty na IKZE, 
  • darowizny na cele edukacji zawodowych.

O jakich załącznikach należy pamiętać podczas rozliczania PIT-36?

Przystępując do wypełniania deklaracji PIT 36, konieczne jest przygotowanie kilku załączników. Mnóstwo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak przysługują im ulgi. PIT/D obejmuje informacje dotyczące odliczeń od dochodu wydatków mieszkaniowych, z kolei PIT/B informuje o ewentualnych stratach z pozarolniczej działalności. PIT//O to możliwość odliczenia od dochodu wydatków rehabilitacyjnych czy darowizny, a PIT/M to odliczenie dochodów małoletnich. PIT/ZG to załącznik dotyczących pracy za granicą i dochodów tam zdobywanych, należy złożyć go razem ze standardową deklaracją.

PIT-36L oraz przychody z innych źródeł

Deklaracja PIT 36L pozwala na rozliczenie przychodów, które pochodzą tylko z działalności gospodarczej lub dotyczą specjalnej produkcji rolnej, która została opodatkowana liniowo. Podatnik posługujący się tą deklaracją, nie może łączyć innych źródeł dochodów. Inne dochody należy wtedy rozliczyć na konkretnym formularzu.

Kiedy i gdzie złożyć deklaracje PIT-36 i 36L?

Deklaracja PIT-36 to doskonały formularz dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i chcą rozliczać się z małżonkiem bądź samotnie wychowują dzieci. Warto jednak pamiętać, że rozliczenie z drugą połówką jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy druga osoba również objęta została identyczną skalą podatkową, czyli 18% bądź 32%. Deklaracja ta powinna zostać złożona do odpowiedniego urzędu skarbowego jak najszybciej, jednak nie później niż 30 kwietnia.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku deklaracji PIT-36L. Formularz powinien zostać złożony do odpowiedniego organu nie później niż 30 kwietnia. Oczywiście, może być wcześniej.

Czy warto rozliczać się online?

Jeszcze do niedawna każdy podatnik musiał wypełnić formularz w wersji papierowej i dostarczyć go na dwa sposoby: pocztą lub osobiście. Obecnie sprawa jest znacznie uproszczona. Wystarczy dobry dostęp do Internetu, by móc przesłać formularz drogą elektroniczną. Z pewnością trwa to znacznie szybciej i nie wymaga wychodzenia z domu. Wielu ludzi, zwłaszcza tych zapracowanych, którzy mają problem ze znalezieniem czasu na jedzenie, nie mówiąc o wyprawie do urzędu skarbowego, chętnie korzysta z tych udogodnień.

Co więcej, w obecnych czasach nie trzeba samemu wyliczać kwot i wpisywać ich w odpowiednie pola. Wszystko mogą za nas zrobić specjalnie zaprojektowane programy dedykowany corocznym rozliczeniom deklaracji podatkowych. Osoba prywatna, jak i osoba prowadząca działalność gospodarczą śmiało może rozliczyć się właśnie w ten sposób. Wystarczy ściągnąć odpowiedni program, np. e-pity i cieszyć się szybkim, a przy okazji bezbłędnym wypełnieniem wniosku. Szybsze wypełnienie i i odesłanie wniosku może równać się szybszej wypłacie nadpłaconego podatku za ubiegły rok.