Zamknij
REKLAMA

Trądzik pospolity – kogo najczęściej dotyka?

17:55, 20.04.2021 | Materiał partnera
Skomentuj

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która swój początek zazwyczaj ma w okresie dojrzewania. Mimo to może wystąpić także u osób dorosłych i mieć o wiele cięższy przebieg. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny powstawania i czy trądzik pospolity jest tym samym, co trądzik różowaty.

 

Trądzik pospolity – przyczyny powstawania

Nie istnieje jedna przyczyna, która powoduje trądzik pospolity. Przede wszystkim podstawą są uwarunkowania genetyczne, a więc wrodzona skłonność do wytwarzania zwiększonej ilości sebum, jak i rogowacenia mieszków włosowych. Jeżeli któryś z rodziców w młodości chorował na trądzik, jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będzie zmagać się z nim także dziecko.

 

Trądzik pospolity dotyka również osób, u których w organizmie zachodzą zmiany hormonalne – są to przede wszystkim nastolatkowie przechodzący okres dojrzewania. Zbyt duża aktywność hormonów płciowych – androgenów – powoduje nadmierne wydzielanie sebum i powiększenie gruczołów łojowych. Pamiętajmy, że zaburzenia hormonalne występują także u dorosłych. Trądzik dotyka wtedy przede wszystkim kobiet po 25. roku życia.

 

Trądzik pospolity – objawy

W jaki sposób rozpoznać trądzik pospolity? Najczęstszym objawem jest nasilenie łojotoku, a także obecność zmian niezapalnych, czyli zaskórników, określanych także jako wykwity pierwotne. Zaskórniki możemy podzielić na otwarte i zamknięte.

 

Zaskórniki otwarte mają ciemne zabarwienie, stąd potocznie są nazywane wągrami. Zaskórniki zamknięte to niewielkie, białe grudki, które stają się widoczne dopiero z bliska. W miarę rozwoju choroby na skórze może pojawić się więcej zmian o charakterze zapalnym. Zaliczamy do nich krosty, grudki, cysty, guzki czy nacieki. Jeśli objawy trądziku pozostaną nieleczone, przechodzi on w kolejną fazę, w której pojawiają się zmiany pozapalne, a więc wszelkiego rodzaju przebarwienia i blizny, które są bardzo trudne do usunięcia.

 

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba, która bardzo często bywa mylnie utożsamiana z trądzikiem pospolitym. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, trądzik różowaty uaktywnia się dopiero około 30. roku życia, a jego pełny rozwój to okres pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Trądzik różowaty to również przewlekła dermatoza o charakterze zapalnym, która może rozwijać się na podłożu łojotokowym, jednak w dużej mierze dotyczy ona zaburzeń naczyniowych. Przyczyny tej choroby nie zostały w pełni poznane do dnia dzisiejszego. Wielu badaczy zwraca jednak uwagę, że duży wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne, jak i zaburzenia endokrynologiczne, jak chociażby choroby tarczycy.

 

Na trądzik różowaty duży wpływ ma także niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w dużych ilościach ostrych przypraw, kawy czy alkoholu, a do tego czynniki środowiskowe, jak silny wiatr, duża wilgotność powietrza czy ostre słońce. Częstą przyczyną, która również powoduje trądzik różowaty, jest silny, chroniczny stres oraz przyjmowanie niektórych leków na skórę twarzy, np. glikokortykosteroidów. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%