Zamknij
REKLAMA

Dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej jest tak ważne?

17:11, 22.04.2021 | Materiał partnera
Skomentuj

Każdy dorosły człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że codzienne mycie zębów to podstawa do zachowania ich w zdrowiu. Niemniej jednak często porzucamy dobre nawyki z dzieciństwa, ponieważ nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest regularna higienizacja. Oto, dlaczego warto zadbać o swoje zęby.

Bolesna próchnica

Podstawowym skutkiem ubocznym niedbania o zęby jest nawracająca próchnica. Potocznie rzecz ujmując mamy do czynienia z "dziurą w zębie", lecz tak naprawdę jest to bardzo poważna choroba zębów, która wymaga specjalistycznego leczenia, czasami nawet kanałowego. W najgorszym przypadku, gdy zęba nie można już uratować, należy go usunąć. Próchnica jest efektem pozostawania resztek jedzenia na powierzchni zębów i w przestrzeniach między zębowych. Bakterie, które kumulują się w w resztkach pożywienia z czasem zaczynają ingerować w strukturę zęba. Zaawansowana próchnica objawia się silnym bólem zęba, który trudno jest uśmierzyć za pomocą leków. Niestety, leczenie zębów jest nie tylko nieprzyjemne i czasochłonne, ale również kosztowne. NFZ nie refunduje bowiem wszystkich zabiegów ratujących zęby, dlatego za część z nich musimy zapłacić z własnej kieszeni. Jak uniknąć próchnicy? Wystarczy tylko myć zęby po każdym posiłku za pomocą odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Dorosłym poleca się szczególnie szczoteczki elektryczne, w przypadku dzieci lepiej sprawdzają się szczoteczki soniczne.

Gdy chorują dziąsła

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nieregularna higienizacja jamy ustnej może powodować choroby dziąseł. Objawiają się one przede wszystkim krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów. Z czasem krwawienia mogą zacząć występować samoistnie. Chore dziąsła często są bagatelizowane przez pacjentów, tymczasem jest to jedna z częstych przyczyn wypadania zębów. Dlaczego? Otóż mocne dziąsła niejako trzymają zęby, tymczasem słabe powodują ich rozchwianie. W przypadku chorych dziąseł zwykle mamy do czynienia także z kamieniem, który jest siedliskiem bakterii. Te zaś w prosty sposób dostają się na powierzchnię zębów powodując próchnicę. Jak dbać o dziąsła? Przede wszystkim musimy regularnie szczotkować zęby oraz usuwać kamień nazębny, a także poddziąsłowy (możemy tego dokonać jedynie w gabinecie dentystycznym). Ważne jest również przepłukiwanie ust płyn do higieny jamy ustnej, który ma właściwości ściągające. W przypadku, gdy pojawi się krwawienie dziąseł, warto odwiedzić stomatologa, który jest również peridontologiem. Jest to specjalista zajmujący się leczeniem chorób dziąseł oraz przyzębia. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

martkamartka

1 0

Używam sonicznej szczoteczki, nie piję już coli tylko cisowiankę, nitkuję i płuczę zęby oraz rzadziej jem słodycze. Dzięki temu moje zęby są w dużo lepszej kondycji, bez śladu próchnicy czy ubytków. 20:37, 11.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%