Zakup wymarzonego i własnego mieszkania, na które bardzo długo się czekało, to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Co trzeba wiedzieć w trakcie wyboru inwestycji i przed samą transakcją? Przeczytaj poniższe porady, a unikniesz przykrych sytuacji, które mogą zagrozić spełnieniu lokalowych marzeń.

Nowe mieszkania w Bydgoszczy, czy z rynku wtórnego?

To jedno z pierwszych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, rozpoczynając poszukiwania mieszkania. Jeśli chcemy podwyższyć swój dotychczasowy standard życia, to warto przeglądnąć oferty z rynku pierwotnego, zwłaszcza od sprawdzonych deweloperów. Nieruchomości oferowane przez nich są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb zarówno singli, par, jak i całych rodzin. Wypracowane standardy w lokalu oraz w najbliższym otoczeniu budynku poprawiają wygodę każdego dnia. W projektach nowych inwestycji nie brakuje miejsca na rozbudowane place zabaw, małą architekturę do rekreacji czy sąsiedztwo miejskiego parku. O miejscu postojowym nie wspominając!

Dlatego poszukiwanie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy można rozpocząć od Internetu, w którym jest pełno ofert. Na tym etapie najlepiej już przemyśleć kwestie związane z lokalizacją, ceną i metrażem lokum. Do wyboru mamy portale ogłoszeniowe dedykowane nieruchomościom oraz strony internetowe deweloperów. Inwestorzy zamieszczają w nich wszystkie aktualności, także te dotyczące czasowych bonusów i promocji. Najczęściej każdy projekt mieszkaniowy ma swojego opiekuna, kontakt z nim pozwala na pozyskanie wielu cennych informacji.

W znalezieniu własnych „czterech kątów” można też skorzystać z pomocy pośrednika obrotu nieruchomości, których nie brakuje także w Bydgoszczy. Ta opcja spodoba się szczególnie osobom bardzo zabieganym i narzekającym na brak czasu. Warto przeanalizować ofertę agenta mieszkaniowego i dokładnie sprawdzić, kto ponosi koszty związane z prowizją od tej usługi.

Co trzeba sprawdzić przed zakupem nowego mieszkania?

Po analizie wszystkich ofert i rozmowach z najbliższymi przychodzi czas na ostateczną decyzję. Najczęściej nowe mieszkania w Bydgoszczy są usytuowane blisko terenów zielonych, w dobrze skomunikowanych dzielnicach, gdzie dojazd do ścisłego centrum zajmuje do 20 minut. Coraz więcej osób korzysta także z komunikacji miejskiej, aby ograniczyć emisję spalin i wpłynąć na poprawę miejskiego powietrza. Jedną z takich dzielnic jest Fordon. W ciągu kilku ostatnich lat teren bardzo zyskał na popularności, także wśród inwestorów, m.in. ogólnopolskiego dewelopera mieszkaniowego GK Murapol. Dzielnica cieszy się również poparciem samych bydgoszczan, o czym możemy przeczytać w rankingu przygotowanym przez portal bydgoszcz.naszemiasto.pl[1].

Obszar, który bierzemy pod uwagę jako nasze przyszłe miejsce do zamieszkania, warto sprawdzić w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Dane w nim zawarte mogą nas ustrzec przed niechcianym sąsiedztwem, np. dużego zakładu przemysłowego.

Wiele na temat najbliższego otoczenia i jego planów rozwojowych można pozyskać bezpośrednio od dewelopera, który realizuje inwestycję. Wartościowych informacji udzieli także doradca sprzedaży. Najlepiej, gdy jego biuro mieści się na terenie budowy mieszkania, o którym myślimy jako o naszym przyszłym lokum. Podczas bezpośredniej rozmowy istnieje możliwość zadania wszystkich nurtujących nas pytań. Mogą one dotyczyć np. planów zagospodarowania pod kolejne inwestycje, czy dokładnej lokalizacji parkingu. – Klienci przed zakupem nowego mieszkania chętnie odwiedzają nasze biura sprzedaży. Jak podkreślają, kontakt z przedstawicielem dewelopera bezpośrednio na inwestycji to dla nich gwarant i pewność wyboru lokalizacji, którą są zainteresowani. Co więcej, podczas takiego spotkania chętnie pytają o metraże i układ lokali, na jakie dodatkowe udogodnienia mogą liczyć oraz o najbliższe sąsiedztwo budynków. Nasi wykwalifikowani doradcy oczywiście pomagają klientom w całej procedurze zakupu lokalu, oferujemy również bezpłatną pomoc doradców kredytowych – zapewnia Anna Gwiazda, regionalny dyrektor sprzedaży w Grupie Murapol. Deweloper oferuje nowe mieszkania w Bydgoszczy w inwestycji Murapol Osiedle Akademickie. 

Spotkanie z przedstawicielem dewelopera to także doskonała okazja, aby sprawdzić gotowy lokal mieszkalny. Jeśli jest taki w ofercie, to najlepiej go obejrzeć razem z własnym fachowcem budowlanym. Taka profesjonalna „wizja lokalna” rozwieje wszystkie wątpliwości na temat stanu technicznego mieszkania.

Formy transakcji zakupu mieszkania od dewelopera

Finalny etap wiąże się już z samym zakupem lokalu. Można tego dokonać za gotówkę lub na kredyt. Pierwsza forma jest prostsza i szybsza, wiąże się zawarciem umowy kupna w postaci aktu notarialnego oraz wpisem do księgi wieczystej. Natomiast, gdy inwestycja jest w fazie budowy, to możliwe jest podpisanie umowy rezerwacyjnej, a następnie deweloperskiej (osoby fizyczne) lub przedwstępnej (osoba prawna).

Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt wymusza spełnienie wymagań określonych przez bank. Ustawa deweloperska przewiduje, że jeśli mieszkanie jest w fazie projektu czy budowy, to wtedy środki kredytowe klienta są wypłacane na rachunek powierniczy inwestora zgodnie z postępem prac. Deweloper otrzymuje wtedy pieniądze ratami, a nabywcom pozostaje rozpocząć kolejną fazę w „mieszkaniowej przygodzie”. A jest nią szukanie inspiracji na aranżację wszystkich pomieszczeń!