Zamknij
REKLAMA

Karma sucha czy mokra? Którą wybrać?

18:07, 30.04.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Część opiekunów zastanawia się, jaki sposób żywienia jest optymalny dla czworonoga. Znaczenie dla zdrowia i samopoczucia zwierzęcia mają takie czynniki jak częstotliwość spożywania posiłków, a także zawarte w nich składniki odżywcze oraz kalorie. Chcesz dowiedzieć się, czy lepsza jest karma sucha, czy mokra dla psa? Podpowiadamy, jak dobrać dietę dla podopiecznego.

Karma sucha czy mokra? Którą wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybieramy mokrą, czy suchą karmę dla psa, powinniśmy pamiętać, aby było to pożywienie pełnoporcjowe. Informacje na ten temat znajdziemy na etykietach pokarmów gotowych. Dieta dobrana odpowiednio pod względem proporcji składników odżywczych i liczby kalorii jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na formę jedzenia – do wyboru są suche granulki albo mięsiste kawałki w galaretce lub sosie. Obie opcje mają określone zalety.

Pożywienie suche jest około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrego, co przekłada się na jego dawkowanie. Granulki charakteryzują się chropowatą powierzchnią, dzięki czemu pomagają usuwać nagromadzony osad z zębów czworonoga. Z kolei pokarmy mokre wspierają nawodnienie jego organizmu i są bardziej atrakcyjne pod względem zapachowym. Oczywiście niezależnie od tego, czy dana karma dla psa jest sucha, czy mokra, możemy wybierać pomiędzy różnorodnymi wariantami smakowymi. Warto obserwować swojego podopiecznego, aby dowiedzieć się, czy woli np. wołowinę, czy drób.

Zadając sobie pytanie, czy lepiej zdecydować się na suchą, czy mokrą karmę dla psa, należy wziąć pod uwagę szczególne potrzeby żywieniowe czworonoga i wówczas wybrać rodzaj jedzenia. Na przykład psy walczące z nadwagą powinny być karmione niskokalorycznym pożywieniem mokrym. Z kolei zwierzęta pracujące, które potrzebują znacznie więcej kalorii, mogą otrzymywać tylko pożywienie suche. Należy jednak pamiętać, że stosowanie takiej diety wymaga szczególnej dbałości o dostarczanie optymalnej ilości płynów do organizmu czworonoga. W przypadku psów, które nie mają szczególnych potrzeb  żywieniowych, Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów suchych i mokrych w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów.

Jaka karma dla szczeniaka – sucha czy mokra?

W zależności od rasy (masy ciała) psy osiągają dojrzałość pomiędzy 8. a 24. miesiącem życia. Do tego czasu powinny być karmione pełnoporcjowym pokarmem gotowym typu „junior”. Zawiera on optymalne dla tego etapu rozwoju ilości składników odżywczych, wśród których szczególnie ważne są białko, fosfor i wapń. Jest również dostosowany wielkościowo do rozmiarów części twarzowej czworonogów.

Czy lepsza jest karma sucha, czy mokra dla szczeniaka? Proces odsadzania młodych od matki rozpoczyna się około 3-4. tygodnia ich życia. Należy pamiętać, że młode psy nie potrafią jeszcze gryźć – jedyny znany im sposób jedzenia to ssanie i lizanie. Aby ułatwić im zmianę nawyków żywieniowych, warto na początku podawać jedzenie w formie papki. Najlepiej sprawdzi się pełnoporcjowy pokarm mokry, który możemy dodatkowo rozgnieść widelcem. Alternatywą jest wykorzystanie suchych granulek. Można spulchnić je wodą lub preparatem mlekozastępczym.

Gdy szczenię nauczy się gryźć, możemy stopniowo przyzwyczajać je do spożywania coraz większych kawałków. Na tym etapie wciąż lepiej korzystać z pełnoporcjowego jedzenia mokrego, które jest miękkie i łatwiejsze w gryzieniu. Całkowite przejście na pokarmy stałe następuje zwykle między 6. a 8. tygodniem życia zwierzęcia. Wówczas możemy już stosować dietę mieszaną złożoną z suchej i mokrej karmy dla szczeniąt. Częstotliwość karmienia oraz porcjowanie należy ustalić z uwzględnieniem dokładnego wieku czworonoga. W tym celu warto posłużyć się informacjami znajdującymi się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych lub zasięgnąć porady dietetyka.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%