Indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny, wymiennik węglowodanowy. Tak, samodzielne przygotowywanie posiłków wymaga znajomości tych wszystkich pojęć. I wymaga też czasu. Którego Ty nie masz, bo pracujesz w biurze. Wygodne rozwiązanie to pudełkowa dieta dla cukrzyków. Na czym ona polega?
Dieta biurowa – wybierz zbilansowane posiłki
Zanim powiemy, na czym polega dieta pudełkowa dla cukrzyków, dowiedzmy się, jak ułożyć dietę dla cukrzyka zgodnie z najważniejszymi zaleceniami. Często zwraca się uwagę na to, że bardzo ważną rolę odgrywa analityka i przyjrzenie się temu, czy poziom cukru w naszym organizmie jest podwyższony nieznacznie, czy zauważalnie.
-U zdrowego człowieka glikemia na czczo powinna oscylować w granicach 70-99 mg/dl – w przypadku jej nieznacznego podwyższenia, tj. między 100 a 125 mg/dl, mówimy o stanie przedcukrzycowym. Z kolei jeśli w dwóch niezależnych badaniach krwi, nasza glikemia na czczo wyniesie ponad 126 mg/dl, możemy mówić o stanie chorobowym, czyli o cukrzycy - tłumaczy dietetyk kliniczny Michał Wrzosek.
Pozwala to stwierdzić, że pierwszym etapem właściwego odżywiania w tej jednostce chorobowej jest diagnostyka. Zaraz za nią należy wskazać na zdrowe nawyki żywieniowe. Im szybciej zniwelujemy nadmierne obciążenie glikemiczne, tym większe szanse na to, że uda nam się ustabilizować pracę trzustki.
Fit catering pudełkowy dla diabetyków z opcją 5,4 czy 3 posiłków?
Ważna zasada diety cukrzycowej brzmi: trzeba jeść niewiele, lecz często, najlepiej w trzygodzinnych odstępach. Nie jest to łatwe zadanie, bo musimy próbować „oszukać” nasz organizm, który często zdążył już przywyknąć do trzech sytych posiłków na dobę.
Niepodważalnym atutem diety pudełkowej na zamówienie jest też ogromna oszczędność czasu oraz - w dobrych zestawach - wysoka jakość produktów, o którą nie musimy się martwić. Oszczędzamy więc nasz czas podwójnie: zarówno na zakupach, jak i na późniejszym przygotowaniu smacznych, zdrowych dań.
Warto pamiętać też o tym, że taka przykładowa dieta dla cukrzyka, która składa się z przygotowanych wcześniej zestawów, może być stosowana przez kobiety w ciąży. Pacjentki borykające się z tą specyficzną odmianą choroby często zastanawiają się nad tym, czy dieta dla cukrzycy ciążowej to dobry pomysł. Nie warto wdrażać jej samodzielnie. Jeśli jednak lekarz prowadzący wyrazi zgodę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z niej skorzystać.
Dieta dla cukrzyka – co wolno jeść w ramach deficytu kalorycznego?
Kolejna opcja, którą możesz wybrać to liczba kalorii. Chorując na cukrzycę, nie możesz spożywać zbyt dużej ilości kalorii – wręcz musisz zredukować swoje BMI, jeśli przekracza ono 25. Nie możesz jednak się głodzić. To pierwszy krok do napadów głodu, z którymi - zwłaszcza w początkowym etapie diety - trudno wygrać.
Pamiętajmy też o tym, by upewnić się, że posiłki pokrywają się z naszą całkowitą przemianą materii (CPM): zależną od wagi, wieku, trybu życia, itp. Wybierz na stronie cateringu tyle kalorii, ile jest Ci potrzebnych – na przykład 2000 czy 2500. Można też odjąć od CPM 15%, uzyskując w ten sposób deficyt kaloryczny, który Twój organizm nadrobi, redukując tkankę tłuszczową.
Czy trzeba wyliczać wymienniki węglowodanowe?
Wróćmy jednak do samego przygotowywania diety pudełkowej dla diabetyków. Opracowuje ją diabetyk. Wylicza WW (wymienniki węglowodanowe – czyli np. ile gramów węglowodanów znajduje się w kromce chleba żytniego). Dlaczego to tak ważne? Dzięki tym danym można oszacować ilość insuliny, jaką trzeba przyjąć.
Pamiętajmy też o tym, że dobra dieta dla cukrzyka obfituje w potrawy o niskim indeksie glikemicznym (implikującym niskie stężenie cukru we krwi), czyli np. w nabiał, produkty pełnoziarniste, warzywa, białko. Bierze też pod uwagę ładunek glikemiczny, czyli rozmiar porcji węglowodanów.