Nowoczesny biznes wymaga stosowania zupełnie innych rozwiązań niż przed laty. Niegdyś wszystko załatwiało się na papierze, dziś - coraz więcej formalności realizuje się online. Dotyczy to między innymi spraw urzędowych, które wymagały dotychczas osobistego potwierdzenia tożsamości. Dziś tożsamość można zweryfikować elektronicznie za pomocą podpis kwalifikowanego. Sprawdź, jak z niego skorzystać.

1. Kwalifikowany podpis elektroniczny - jak go zdobyć?

2. Certyfikat na e-dowodzie i pendrive'ie

Współcześnie prowadzenie firmy wiąże się ze znacznie rzadszym odwiedzaniem urzędów niż dawniej. Przed laty większość spraw załatwiało się wyłącznie osobiście podczas spotkań z urzędnikami. Dziś można dopełnić wielu formalności bez wychodzenia z domu, korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Sprawdź, jakie są jego zalety i dlaczego warto z niego korzystać. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny - jak go zdobyć?

Kwalifikowany podpis elektroniczny zdobywa się po złożeniu odpowiedniego wniosku. Można wyrobić go zdalnie, jednak samo potwierdzenie tożsamości odbywa się osobiście. Jest to jednak jednorazowe spotkanie z urzędnikiem, który potwierdza, że osoba składająca wniosek jest faktycznie osobą, za którą się podaje. Podpis elektroniczny kwalifikowany zapisuje się na elektronicznym dowodzie osobistym lub innym nośniku. Następnie przy pomocy specjalnego czytnika potwierdza się tożsamość podczas składania pliku JPK, realizowania zadań w Płatniku, a także obsługiwania programu księgowego. Dzięki temu o wiele szybciej wykonuje się liczne obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Po wyrobieniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego możliwe jest jego używanie na co dzień. Firma wspierająca realizację usługi związanej ze zdobyciem podpisu dostarcza wszystkie sprzęty niezbędne do jego używania. Usługa jest dzięki temu kompleksowa, a jej koszty są niewielkie. Abonament roczny kupi się już za kwotę niewiele wyższą od 100 złotych. Dzięki temu na korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego może pozwolić sobie nawet nowa firma na początku swojej działalności. 

Certyfikat na e-dowodzie i pendrive'ie

Zamawiając kwalifikowany podpis elektroniczny, do wyboru ma się jego różne formy. W podstawowej wersji można zapisać certyfikat na elektronicznym dowodzie osobistym. Jest to najtańsza opcja, jednak wiążą się z nią pewne ograniczenia podczas użytkowania. Niektóre funkcje mogą nie działać, zwłaszcza gdy chce się wykonać operację w aplikacji opartej na systemie CPS (Comarch Optima, Program Płatnik). 

Do odczytu podpisu elektronicznego otrzymuje się zestaw, na który może składać się karta kryptograficzna, czytnik oraz oprogramowanie do składania i weryfikacji podpisu. Dzięki temu przez co najmniej rok wiele formalności załatwia się szybko i sprawnie. Dla osób, które nie chcą korzystać z karty kryptograficznej i czytnika, przygotowano mikroczytniki, które działają tak samo jak pendrive. Wystarczy wpiąć je do portu USB, a potwierdzi się tożsamość podczas wykonywania wielu formalności. 

Usługa weryfikacji tożsamości poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny jest realizowana już za 40 zł netto, podobnie jak opcjonalna instalacja i szkolenie z obsługi kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Usługa jest wykonywana na terenie całego Wrocławia i okolic miasta, co sprawia, że może z niej skorzystać wielu przedsiębiorców z różnych branż. Dzięki temu usługa jest nie tylko kompleksowa, ale i przygotowana z myślą o małych, średnich i dużych biznesach działających w odmiennych sektorach.

Więcej dowiesz się na https://netvet.pl/kasy-fiskalne/