Zamknij

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – zapobiegaj powstawaniu ubytków

11:39, 07.06.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Czy wiedziałeś, że większość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy gromadzi się w przestrzeniach pomiędzy zębami? Niestety, nie usuniesz ich z jamy ustnej szczoteczką. W codziennej pielęgnacji potrzebujesz wsparcia. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc służą specjalne akcesoria, takie jak nić dentystyczna, irygator stomatologiczny i szczoteczka międzyzębowa. W które z nich najlepiej się zaopatrzyć? Jakie są wady i zalety poszczególnych przyrządów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych?

Szczoteczka do zębów to przyrząd, który znajduje się w łazience każdego. Większość osób przywykła, że trzeba z niej korzystać dwa razy dziennie – rano i wieczorem – by móc zachować w zdrowiu zęby i dziąsła. Niestety, samo szczotkowanie to za mało. Włosie szczoteczki do zębów ma ograniczony zasięg, jest w stanie usunąć bakterie jedynie z powierzchni szkliwa, tylko z miejsc najbardziej eksponowanych. Tak zwane przestrzenie międzyzębowe po standardowym szczotkowaniu zębów pozostają więc nieoczyszczone.

Dlaczego szczoteczka do zębów to za mało?

Przestrzenie międzyzębowe to miejsca, w których zęby się ze sobą stykają. Są bardzo ciasne, mało widoczne, trudno do nich sięgnąć szczoteczką. Szkodliwe bakterie uwielbiają w nich zalegać, z czasem powodując zmiany próchnicze i ubytki. Niektórzy ściągają z trudno dostępnych miejsc naloty przy pomocy wykałaczek, ale to tylko częściowo rozwiązuje problem, ponieważ wykałaczka także mechanicznie nie poradzi sobie ze wszystkimi szkodliwymi nalotami. Jeśli chcesz mieć czyste przestrzenie pomiędzy zębami, najlepiej zainwestuj w któryś z produktów zaproponowanych niżej.

Nici dentystyczne

Nici dentystyczne to obok wykałaczek ciągle najpopularniejsze akcesoria do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Charakteryzują się dużą skutecznością, dają użytkownikowi pewność, że wszystkie powierzchnie styczne zębów zostaną efektywnie oczyszczone. Ale pod jednym warunkiem: właściwego korzystania z nici. Nitkowanie zębów nie jest specjalnie proste, czasem wymaga kilku, kilkunastu dni ćwiczeń, ciągłego nabywania wprawy. Nić obliguje użytkownika do przyswojenia pewnych umiejętności, techniki czyszczenia, i to jej największa wada.

Poza tym, akcesorium to ma szereg zalet, ze względu na które na pewno warto zwrócić na nić dentystyczną uwagę. Jest ona przede wszystkim tania, funkcjonalna, oraz – jak podkreśliliśmy wcześniej – niezmiernie skuteczna. Kilkudziesięciometrową nić dentystyczną nabędziesz za nie więcej niż 10-15 złotych, co powinno Ci spokojnie wystarczyć na kilka tygodni użytkowania. Akcesorium bez przeszkód zapakujesz do torby, plecaka czy kieszeni, dzięki czemu może Ci towarzyszyć wszędzie.

Przy okazji omawiania nici dentystycznych warto również wspomnieć o niciowykałaczkach, czyli produktach oferujących nić dentystyczną i wykałaczkę w jednym. Flossery z jednej strony mają na plastikową rączkę nawiniętą nić, a z drugiej spiczastą końcówkę, która może Ci służyć jako wykałaczka.

Szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczka manualna ani nawet elektryczna czy soniczna nie zagwarantuje Ci perfekcyjnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Istnieje jednak szczoteczka, która może to zrobić - to szczoteczka międzyzębowa. Taka szczoteczka ma specjalnie wyprofilowaną rękojeść oraz elastyczne, dopasowujące się do przestrzeni międzyzębowych włosie. Jej użytkowanie jest bardzo proste – wystarczy wsunąć włókna szczoteczki w interesującą Cię przestrzeń międzyzębową, a następnie ściągnąć z obszaru niechciane naloty.

Aby jednak korzystanie ze szczoteczki międzyzębowej było efektywne, kluczowe jest dobranie wielkości szczoteczki odpowiednio do rozmiaru swoich szczelin międzyzębowych. Bogaty wybór znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-manualne/szczoteczki-miedzyzebowe W przeciwnym razie czyszczenie trudno dostępnych miejsc taką szczoteczką będzie bardzo utrudnione albo wręcz niemożliwe. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar szczoteczki międzyzębowej będzie dobry dla Ciebie, poradź się w tej kwestii stomatologa.

Irygatory stomatologiczne

Najwygodniejszy produkt do usuwania naleciałości z przestrzeni międzyzębowych to irygator stomatologiczny. Ten innowacyjny sprzęt oczyszcza trudno dostępne obszary przy pomocy „wypluwanej” ze swojego zbiornika pod dużym ciśnieniem wody. Badania potwierdzają, że irygatorem możesz usunąć nawet 100% zalegających pomiędzy zębami bakterii. Ale nie tylko – sprzęt ten pomoże Ci również w pielęgnacji miejsc wokół aparatów ortodontycznych, mostów czy protez. Poprawi kondycję Twoich dziąseł, zneutralizuje bakterie odpowiadające za nieprzyjemny zapach z ust. Porady dotyczące użytkowania i zakupu znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Irygator stomatologiczny jest prosty i wygodny w użyciu, z powodzeniem będą z niego korzystały zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Do tego jest dostępny w wersji stacjonarnej i bezprzewodowej, dzięki czemu wyprofilowanie urządzenia możesz dobrać względem własnych potrzeb. Gdzie tu jest haczyk? Otóż niektórych odstraszać może cena irygatora – sprzęt kosztuje kilkaset złotych, a więc znacznie więcej niż nić dentystyczna czy szczoteczka międzyzębowa.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%