Zamknij

Jak zostać opiekunką osób starszych?

08:39, 11.06.2021 | materiały patnera

Opieka nad osobami starszymi to coraz popularniejsze zajęcie w Polsce i za granicą. Starzejące się społeczeństwo, wydłużenie średniej długości życia oraz okresu aktywności zawodowej sprawiły, że zajmowanie się seniorami stało się koniecznością. Nie bez przyczyny na rynku jest coraz więcej ofert pracy w tym zawodzie. Warto więc zastanowić się nad przebranżowieniem.

Jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka osób starszych?

Pojawiające się na rynku oferty pracy w Polsce i za granicą coraz częściej dotyczą opieki nad osobami starszymi. Taki trend sprawia, że warto rozważyć zawód opiekuna jako sposób na dobrze płatną pracę. Sprawowanie opieki nad seniorami cieszy się dużą popularnością w całej Europie, zwłaszcza u naszych bliskich sąsiadów – Niemców. Aby znaleźć pewnego pracodawcę, wystarczy wejść na stronę agencji opiekunek avoria.com.pl. Nie każdy jednak może podjąć pracę w tym charakterze. Od kandydatów wymagane są konkretne kwalifikacje.

Wiele początkujących osób w zawodzie opiekuna ma wykształcenie średnie lub zawodowe, jednak nie przeszkadza to w zostaniu opiekunem. Ważne jednak, aby przed rozpoczęciem swojej przygody z opieką nad seniorami ukończyć specjalny kurs opiekuńczy. Obecnie organizowane są szkolenia w wersji stacjonarnej oraz on-line. To te pierwsze pozwalają się jednak lepiej przygotować do roli opiekuna. Wiele agencji opiekunek od swoich kandydatek wymaga również ukończenia szkoły policealnej lub studiów wyższych z pedagogiki. Wymaganiem koniecznym jest również odbycie kursu pierwszej pomocy. Co więcej, trudno wyobrazić sobie pracę za granicą bez znajomości języka minimum na poziomie podstawowym.

Jakie cechy powinna mieć opiekunka?

Odpowiednie kwalifikacje to podstawa, aby myśleć o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekuna osób starszych. Praca ta jest satysfakcjonująca, jednak czasem bywa także mocno wymagająca. Przede wszystkim opiekun powinien wyróżniać się dużą empatią wobec osób chorych, unieruchomionych, czy też po prostu starszych. Współpraca z seniorami wymaga wiele cierpliwości oraz umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Ważne jest, aby traktować seniora z należytym szacunkiem i okazywać mu troskę.

Osoby starsze potrafią być trudnymi podopiecznymi, jednak umieją naprawdę docenić opiekuna, który najczęściej staje się ich prawdziwym przyjacielem. Bez wątpienia jest to zawód, który wymaga dużej odporności psychicznej, ponieważ ma się do czynienia z całym spektrum ludzkich zachowań i z każdym z nich trzeba umieć sobie odpowiednio poradzić. Czynności pielęgnacyjne też często wymagają też siły i odpowiedniego podejścia do pacjenta. Ważne więc, aby dokładnie przemyśleć, czy taka praca będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Jeśli jednak się zdecydujesz, z pewnością zyskasz wiele cennych doświadczeń!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%