Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie oc przewoźnika?

14:57, 25.06.2021 | materiały patnera

Bycie właścicielem firmy przewozowej może prowadzić do osiągnięcia znaczących zysków finansowych, ale nie zmienia to faktu, że wiąże się również z odpowiedzialnością. To pierwsze nikogo nie powinno dziwić, ponieważ łańcuchy dostaw są ważnym elementem gospodarki. Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie firm bez transportu towarów czy ludzi. Występujące ryzyko wiąże się z potrzebą spędzania dużej ilości czasu w trasie. Tam z kolei mogą pojawić się nieoczywiste wypadki.

W przeszłości (chociaż nadal jest to znaczącym problemem) często dochodziło do okradania samochodów ciężarowych. Oprócz tego w niektórych sytuacjach może dojść do wypadków drogowych. Czasem pojawiają się opóźnienia w dostawie, co wiąże się ze wzięciem odpowiedzialności. To wszystko skomplikowane zagadnienia, które mogą przyczynić się do odniesienia wyraźnych strat. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają uchronić się przed taką sytuacją. Jest nim OCP, czyli umowa, która stanowi podstawę w przypadku prowadzenia firmy przewozowej. Najwięcej uwagi skupimy na aspekcie finansowym tego zagadnienia.

Czym jest OCP?

Na początek trzeba jednak ustalić, czym w ogóle jest OCP. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźników. W praktyce oznacza to ochronę finansów przed niektórymi sytuacjami, które mogą doprowadzić do strat. Sam zakres może być zróżnicowany, chociaż niektóre elementy należą do stałych w ramach tej umowy (np. kradzieże). Należy pamiętać, że OCP zawiera dokładne warunki, które muszą zostać spełnione, żeby mogło dojść do realizacji odszkodowania. Zazwyczaj nie ma tutaj przesadnych zawiłości, co nie zmienia faktu, że przed podpisaniem umowy należy odpowiednio przygotować się merytorycznie. Jednym z głównych elementów jest skupienie się na tym, czego rzeczywiście wymaga przewoźnik. To sprawi, że zostanie wyeliminowanych wiele elementów, które już wcześniej zostaną odpowiednio przemyślane.

Jakie koszty są związane z tą umową?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC przewoźnika? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że występuje wiele zmiennych, które ostatecznie przyczyniają się do zróżnicowanych cen. Można próbować podawać, że w przypadku ruchu krajowego ubezpieczenie zazwyczaj kosztuje od około kilkuset zło1e2wia się podstawowe rozróżnienie. Ubezpieczenie może dotyczyć zarówno ruchu krajowego, jak i międzynarodowego. W rzeczywistości podawanie konkretnych wartości liczbowych jest trudne. Skuteczniejsze wydaje się podawanie zmiennych, od których zależą koszty oraz przedstawienie metod, które pozwalają na wykonanie obliczeń. Ewentualnie można zastanowić się nad tym, jak oddelegować to zadanie do innych podmiotów.

Od czego zależą koszty?

Występuje kilka czynników, które mają największy wpływ na cenę. Przede wszystkim jest to wykorzystywana liczba oraz typ samochodów ciężarowych. Z punktu widzenia ubezpieczyciela jest to oczywiste. Zresztą podobnie jak historia wcześniej zawieranych ubezpieczeń. Długi czas bez potrzeby korzystania z odszkodowania powinna przysłużyć się do niższej ceny w przyszłości. Konieczne jest również uwzględnienie zakresu. Łatwo zauważyć korelację pomiędzy tym, ile wypadków będzie obowiązywała umowa, a ceną, którą trzeba będzie w takim przypadku ponieść. Ponadto ważnym elementem jest również sam wybór ubezpieczyciela. Nie w każdej branży rozbieżności są tak znaczne w zależności od tego, kogo wybierzemy. Jak określić ile kosztuje ubezpieczenie OC przewoźnika?

Sposoby organizowania ubezpieczenia przewoźnika

Można bezpośrednio zwrócić się do ubezpieczyciela, ale w praktyce nie okazuje się, że jest to skuteczne rozwiązanie. Wynika ono z ograniczenia się do jednej marki i tym samym trudniej jest wyegzekwować odpowiednie ceny. Znacznie skuteczniejszy jest przegląd wszystkich dostępnych ofert. Trudno jednak jest to jednak wykonać w relatywnie niskim czasie. Na szczęście istnieją alternatywne skuteczne rozwiązania. Możliwe jest skorzystanie choćby z możliwości oferowanych przez marki takie jak Fullpolisa. W tej sytuacji możliwe jest porównywanie wielu ofert i na tej podstawie podejmowanie optymalnych decyzji. Oprócz tego wartościowe jest skorzystanie z kalkulatorów, które dostępne są w Internecie oraz pozwalają na szacowanie kosztów. Jest to ważne, ponieważ trudniej sugerować się kwotami, które znajdują się w Internecie. Wynika to z tego, że każdy przypadek w rzeczywistości jest nieco odmienny. Kalkulatory pozwalają na określanie konkretnej sytuacji wraz z odpowiednimi zakresami.

Podsumowanie

Określanie kosztów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie jest łatwe. Wynika to z tego, że każdy przypadek jest trochę inny. Kwoty w ramach połączeń krajowych rozpoczynają się od kilkuset złotych. Nadal jest to tylko przybliżenie, ponieważ różnicująca może być choćby dostępna flota samochodów ciężarowych, zakres, który będzie ona obejmować czy historia wcześniej zawieranych umów ubezpieczeniowych. Ostatecznie przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OCP nie jest obowiązkowe. Nie zmienia to faktu, że niewykorzystanie tego zabezpieczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. Z tego powodu to, ile kosztuje ubezpieczenie OC przewoźnika, jest jednym tematem, ale najważniejsze, żeby w ogóle zawrzeć tę umowę.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%