Zamknij

Docieplenie budynku przy użyciu styropianu

18:31, 28.06.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania budynku należy go odpowiednio docieplić. Najczęstszym materiałem stosowanym do izolacji termicznej budynków jest styropian – czyli spieniony polistyren.

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania budynku należy go odpowiednio docieplić. Najczęstszym materiałem stosowanym do izolacji termicznej budynków jest styropian – czyli spieniony polistyren. Szacuje się, że nawet do 70 % kosztów utrzymania budynku to koszty ogrzewania. Styropian zyskał dużą popularność jeżeli chodzi o docieplenia ze względu na szereg zalet. Jedną z nich są niskie koszty zakupu tego materiału oraz obróbki – płyty styropianowe można nawet przycinać przy użyciu zwykłego noża. Styropian nie wchłania wody, nie pęcznieje, nie rozpuszcza się w wodzie. Tak się dzieje ze względy na strukturę styropianu. Polistyren jest tworzywem stanowiącym jedynie 2 % całej masy styropianu – pozostałe 98 % to powietrze. Dlatego styropian jest bardzo lekki. Styropian jest także odporny na działanie bakterii, pleśni i grzybów. Przy pomocy styropianu można ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne domu, ale także stropy, podłogi, parkingi czy garaże. Polski producent styropianu STYRMANN w swojej ofercie posiada nawet specjalny rodzaj styropianu – styropian akustyczny („Cicha Noc”) – posiadający oprócz właściwości izolacji cieplnej również  właściwości izolacji akustycznej.

Styropian a współczynnik przenikania ciepła

 1 stycznia 2021 roku w Polsce weszły wżycie nowe przepisy zmieniające wymagania techniczne dotyczące energooszczędności budynków. Zmniejszono do 0,20 W/(m2K) współczynnik przenikania ciepła dla zewnętrznych ścian nowobudowanych budynków. Im jest niższa wartość tego współczynnika, tym lepiej jest zabezpieczona przed stratą ciepła przegroda budowlana. Ma to niebagatelne znaczenie w kosztach utrzymania budynku. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym niższe koszty ponoszone na ogrzewanie. Współczynnik przenikania ciepła podawany jest w Watach na metr kwadratowy na jeden Kelwin i określa, ile energii grzewczej ucieka przez przegrody w budynku (przez dach, podłogi, drzwi, okna czy ściany zewnętrzne). Jest to najważniejszy parament określający energooszczędność budynku. Jest on oznakowany na każdej paczce styropianu jako litera lambda (λ). Wartość wspomnianego współczynnika może być różna dla takiej samej grubości płyty styropianowej. Także bardzo ważne są: surowiec, z którego wytworzony został styropian oraz sama technologia jego wytwarzania. Polski producent styropianu – firma STYRMANN – w swoim zakładzie produkcyjnym posiada najnowocześniejszy park maszynowy wyposażony dodatkowo w nowoczesne laboratorium monitorujące cały proces produkcji styropianu. Wyroby produkowane w STYRMANN są tylko najwyższej jakości.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%