Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać mieszkanie?

13:37, 30.07.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Sprawdź, jak wybrać mieszkanie!

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania. Przy wyborze nieruchomości należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak wybrać mieszkanie dopasowane do Twoich potrzeb, zapoznaj się z naszym artykułem.

Mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny?

Osoby planujące zakup mieszkania często zastanawiają się, jakie mieszkanie wybrać: z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wybór nie jest łatwy – oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ich cena – można je kupić znacznie taniej niż mieszkania na rynku pierwotnym. Możesz także negocjować cenę mieszkania z obecnym właścicielem. Na rynku wtórnym możesz też znaleźć oferty mieszkań, które są już umeblowane i wyposażone, dzięki czemu masz możliwość natychmiastowego wprowadzenia się. Dodatkowo przed podjęciem decyzji o zakupie możesz dokładnie obejrzeć lokal. W przypadku rynku pierwotnego możesz go zobaczyć tylko na rzucie deweloperskim. Mieszkania z rynku pierwotnego charakteryzują się wysoką ceną. Ich dużą zaletą jest jednak możliwość urządzenia lokalu zgodnie z własnymi upodobaniami.

Mieszkanie z rynku wtórnego – kwestie prawne

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę na kwestie prawne. Należy m.in. sprawdzić, czy osoba sprzedająca lokal faktycznie jest jego właścicielem oraz czy inne osoby nie posiadają praw do mieszkania. W tym celu trzeba poprosić obecnego właściciela o odpowiednie zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej. Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone (można to zweryfikować w księdze wieczystej). Zdarza się, że lokale z rynku wtórnego wymagają remontu. Jeżeli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, z pewnością przyda Ci się farba do kamienia.

Mieszkanie na sprzedaż – zwróć uwagę na lokalizację

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jest jego lokalizacja. Przy wyborze lokalizacji weź pod uwagę odległość mieszkania od takich punktów jak praca, szkoła, sklepy czy ośrodek zdrowia. Niektórzy wolą, gdy mieszkanie znajduje się blisko centrum miasta, a inni preferują lokale położone na obrzeżach. Jeżeli szukasz nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji, warte uwagi są mieszkania Warszawa oraz mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz.

Jedno-, dwu- czy trzypokojowe mieszkanie? A może większa liczba pokoi?

Przy wyborze mieszkania duże znaczenie ma jego metraż. Jeżeli jesteś singlem, możesz zdecydować się na niewielkie, 1-pokojowe mieszkanie. Jednak dla większej rodziny najlepszym wyborem będzie dwupokojowe mieszkanie lub większe. Metraż mieszkania powinien być dostosowany do liczby mieszkańców. Na rynku dostępny jest ogromny wybór lokali o zróżnicowanym metrażu, dzięki czemu można znaleźć przytulne mieszkanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Ważny jest również wybór piętra, na którym będzie się znajdowało mieszkanie. Możliwości są ogromne - możesz zdecydować się np. na mieszkanie na parterze lub lokal położony na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku. Wygodnym rozwiązaniem jest rozkładowe mieszkanie, w którym każde z pomieszczeń ma osobne wejście z przedpokoju. Aby czuć się maksymalnie bezpiecznie, warto wybrać mieszkanie na strzeżonym osiedlu.

Jaka cena mieszkania?

Cena to jeden z najważniejszych czynników, które są brane pod uwagę przy zakupie mieszkania. Jest ona zależna m.in. od takich elementów jak lokalizacja, wielkość oraz standard wykończenia lokalu. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego mieszkania, sprawdź, jak przedstawiają się opłaty za czynsz oraz media.

Wybór odpowiedniego mieszkania to ważna decyzja, której nie warto podejmować pochopnie. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dzięki naszym wskazówkom z łatwością wybierzesz lokal mieszkalny dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%