Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą mieć filtr UV. Tylko w ten sposób można chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy producenci stosują dobre filtry. Takich okularów nie warto kupować. Zobacz, co trzeba wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych w okularach.

Po co są filtry w okularach przeciwsłonecznych?

Filtry w okularach przeciwsłonecznych pełnią bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest ochrona narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB. Docierają one do ziemi wraz ze światłem słonecznym. Długotrwała lub częsta ekspozycja ma negatywne skutki zdrowotne.

Promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do zmętnienia soczewki, czyli zaćmy. Jest to choroba wzroku, która w ostateczności powoduje ślepotę. Jej rozpowszechnienie w populacji jest bardzo duże. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań, które ograniczają ryzyko jej wystąpienia. Jednym z nich jest właśnie ochrona oczu przed światłem słonecznym.

Filtry UV

Promieniowanie UV to tak naprawdę fala. Jej zakres wynosi maksymalnie 380 nm. Z tego powodu zalecane jest, aby wybierać tylko te okulary przeciwsłoneczne, w których zastosowano filtr UV 400. Dzięki temu pochłaniają one szkodliwe promieniowanie w całości. Niższy filtr może powodować, że fale i tak dostaną się do oczu.

Polecanym modelem okularów, w których zastosowano filtr UV400 jest Ray-Ban Clubmaster. Jest to propozycja od wiodącej marki na rynku okulistycznym. Ich produkty są znane na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Powyższy model osiągnął już status kultowego. Ich charakterystyczny kształt sprawia, że można je rozpoznać z daleka. Okulary Clubmaster męskie i damskie wpisują się w obowiązujące trendy i są doskonałym uzupełnieniem każdej stylizacji.

Pozostałe filtry w okularach przeciwsłonecznych

W okularach przeciwsłonecznych stosuje się nie tylko filtry UV. Często spotykana jest także polaryzacja. Zasada działania jest prosta. Filtr ten ma za zadanie odbijać światło słoneczne w taki sposób, aby nie powodować zniekształceń obrazu. Okulary z polaryzacją sprawiają także, że nie razi nawet bardzo jasne światło.

Niektórzy producenci okularów stosują filtr fotochromowy. Jest to dobre dla tych osób, które muszą nosić okulary korekcyjne. W takim przypadku jasne szkła ulegają przyciemnieniu pod wpływem światła słonecznego.

Przepuszczalność soczewek

Ważnym parametrem w okularach przeciwsłonecznych jest przepuszczalność soczewek. Jest ona określana cyframi od 0 do 4. Najmniej światła słonecznego dociera do oczu w szkłach oznaczonych numerem 4. Jest to jedynie 3–8%. Okulary z kategorią 0 nie blokują światła w ogóle.

Okulary z numerem 4 nie są wskazane w przypadku prowadzenia samochodu. Kierowcy powinny wybierać modele oznaczone cyfrą 3. Ich przepuszczalność to 8–18%. Ważne, aby miały one filtr UV400.

Czy kolor szkieł ma znaczenie?

Okulary przeciwsłoneczne mogą mieć różny kolor szkieł. Nie ma on znaczenia dla przepuszczania światła i ochrony przed promieniowaniem. Wpływa natomiast na widzenie barw. Pod tym względem najlepsze są szkła szare.