Zamknij
REKLAMA

Bydgoszcz - dlaczego warto tu zamieszkać?

13:36, 09.08.2021 | materiały partnera

Bydgoszcz to miasto w północnej Polsce, największe w województwie kujawsko-pomorskim i 8. w kraju pod względem liczby ludności. Zajmuje powierzchnię ponad 175 km², a liczba ludności przekracza tu 343 tys. osób. Jak się żyje w Bydgoszczy? Dlaczego warto tu zamieszkać?

Bydgoskie środowisko naturalne

Miasto ma niezwykłe warunki przyrodnicze, które są ogromnym atutem dla wielu mieszkańców. Jest położone na styku wielkich dolin, a występowanie czterech makroregionów fizycznogeograficznych powoduje duże zróżnicowanie w samej Bydgoszczy oraz najbliższej okolicy. Przez miasto przepływa Wisła, Brda czy Kanał Bydgoski, a najcenniejszym zasobem tutejszego środowiska jest Węzeł Wodny. Największe zbiorniki wodne to jezioro Balaton oraz staw parkowy w Myślęcinku.

Z miastem graniczą trzy rezerwaty przyrody (Wielka Kępa Ostromecka, Las Mariański oraz Mała Kępa), a 35% powierzchni Bydgoszczy znajduje się w strefie krajobrazu chronionego. Jest to też miejsce o dużej liczbie i powierzchni parków, w tym największy park w Polsce - Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Bydgoszcz jako jedno z niewielu dużych miast jest otoczona lasami z każdej strony. Na uwagę zasługuje też zabytkowa Wyspa Młyńska, która wraz z Wenecją Bydgoską i licznymi nabrzeżami stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście.

Edukacja, kultura i rozrywka

Bydgoszcz jest miastem rozwiniętym zarówno kulturalnie, jak i pod względem oferty edukacyjnej. W mieście od lat działa szkolnictwo przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych, do najpopularniejszych szkół należy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej. Na terenie Bydgoszczy funkcjonuje kilkanaście szkół wyższych, co sprawia, że miasto jest liczącym się w kraju ośrodkiem naukowym. Największe z uczelni to Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich czy Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego. Ponadto znajdziemy tu liczne szkoły niepubliczne, jednostki naukowo-badawcze oraz towarzystwa naukowe.

Bogata kultura w mieście skupia się przede wszystkim na muzyce, a fragment bydgoskiego Śródmieścia nazywany jest dzielnicą muzyczną. Najważniejsze obiekty muzyczne to nowoczesna architektonicznie Opera Nova oraz Filharmonia Pomorska słynąca ze świetnej akustyki. Mieszkańcy mogą spędzić wolny czas w licznych kinach, teatrach i muzeach. Co więcej w mieście odbywają się cykliczne festiwale i przeglądy, jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, Bydgoski Festiwal Operowy czy słynny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Dla kogo mieszkanie w Bydgoszczy?

Bydgoszcz przyciąga wszystkich miłośników przyrody i muzyki. To ciekawe miejsce do zamieszkania dla studentów i młodych artystów, ale także rodzin z dziećmi i osób starszych. Deweloperzy w Bydgoszczy proponują zarówno nowoczesne osiedla mieszkaniowe, jak i kameralną zabudowę szeregową. Coraz więcej nieruchomości powstaje w bliskim sąsiedztwie natury, która jest jednym z największych atutów miasta.

Materiał powstał we współpracy z RynekPierwotny.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%