Obróbka kamienia może się kojarzyć z tradycyjnym zakładem kamieniarskim i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie rzemieślniczymi umiejętnościami. Jednak obecnie tego typu usługi w dużej mierze wykonują maszyny do obróbki kamienia. Często jest to nowoczesny, choć drogi sprzęt, który jednak można wziąć w leasing. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Jakie maszyny do obróbki kamienia można wziąć w leasing?
Leasing może obejmować zarówno nowe, jak i używane maszyny do kamienia. Przy nowym sprzęcie możesz liczyć na uproszczone procedury leasingowe. Większość firm leasingowych jest skłonna finansować sprzęt, który po zakończeniu umowy nie będzie starszy niż 10 lat.
Dużo zależy jednak od konkretnego leasingodawcy, który może dopuścić też starsze modele, nawet kilkunastoletnie, co wielokrotnie zdarzało się w przypadku naszej firmy. Leasing najczęściej obejmuje sprzęt taki jak:
- piły,
- boczkarki,
- frezarki,
- kruszarki,
- piaskarki,
- wiertnice.
Leasingowane są również centra obróbcze, łupiarki, cyrkularki i automaty polerskie.
Jakie są zalety leasingu maszyn do obróbki kamienia?
Leasing nie wymaga inwestowania dużych środków na początek. Samą maszynę można zaliczyć w koszty nawet 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę. Pozwala to znacząco obniżyć podstawę opodatkowania i zyskać dodatkowe oszczędności.
Umowa leasingowa nie wymaga także dużej ilości dokumentów w porównaniu do kredytu, a przy tym zdolność kredytowa nie jest obniżona. Procedury pozwalają też uzyskać leasing znacznie szybciej niż kredyt.
Dużym plusem jest także fakt, że leasingowana maszyna do kamieni jest chroniona przed komornikiem.
Jakie są warunki umowy leasingowej?
Umowę leasingową może podpisać spółka prawa handlowego, spółka cywilna, a także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. O wiele większe szanse na otrzymanie finansowania ma przedsiębiorstwo, które już działa na rynku od jakiegoś czasu (co najmniej 12–24 miesięcy), ale nie oznacza to, że nowo powstałe podmioty gospodarcze go nie otrzymają.
W takiej sytuacji konieczny może być jednak poręczyciel, majątek oraz doświadczenie w branży. Najczęściej większy jest wtedy wkład własny (nawet 20–30%). Natomiast przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji i dobrych dochodach mogą liczyć na niską opłatę wstępną lub nawet jej brak.
Przepisy prawne przewidują, że minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi 40% okresu amortyzacji. Dla większości maszyn do obróbki kamienia okres amortyzacji wynosi 10% rocznie, wobec czego czas trwania umowy to co najmniej 48 miesięcy.
Przykładowo: gdy wykupisz maszynę po 4 latach, to zapłacisz za nią 25% wartości początkowej, natomiast po 5 latach już tylko 15%, a po 6 – zaledwie 4%. Wykup oznacza tę część kapitału, która wciąż pozostaje do spłaty na koniec, choć często jest on płatny razem z ratami leasingu.
Przy amortyzacji 14% maszyny do kamienia można leasingować od 3 do 5–6 lat. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na leasing finansowy, to możesz dowolnie ustalić z leasingodawcą okres trwania umowy, choć najczęściej mieści się on w przedziale od 1 do 6 lat.
Czy warto zdecydować się na leasing maszyn do obróbki kamienia?
Bez wątpienia leasing jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie stać Cię na zakup potrzebnej maszyny za gotówkę lub nie chcesz się wikłać w kredyty bankowe. Przystępne raty i elastyczne warunki umowy, możliwość uzyskania finansowania na nowy i używany sprzęt oraz oszczędności podatkowe związane z szybkim zaliczeniem maszyny w koszty, to tylko niektóre z zalet.
Sprawdź dokładnie, jak wygląda leasing maszyny do obróbki kamienia (https://www.leason.pl/leasing-maszyn-do-obrobki-kamienia/) także w naszej firmie!