Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie nieruchomości na wypadek powodzi

16:50, 07.09.2021 | Materiał partnera
Skomentuj

Zjawiska pogodowe dotkliwie w ostatnim czasie doświadczają ludzi na całym świecie. Informacje o pożarach wielkich lasów, globalnym ociepleniu, tajfunach, orkanach i tsunami zalewają nas zewsząd. Nie trzeba jednak szukać daleko przykładów skutków gwałtownych zjawisk meteorologicznych. W tym roku opady spowodowały wiele szkód poprzez podtopienia nieruchomości i lokalnych upraw. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu od powodzi? 

 

Kilka słów o powodach powodzi

Zagrożenie powodzią jest coraz częstszą obawą zarówno ludzi w mieście jak i na wsi. Nieregularność i zmienna obfitość opadów spowodowana jest zmianami klimatycznymi, o których w ostatnim czasie jest głośno w mediach i prasie. Globalne ocieplenie zaburza cykl cyrkulacji wody. Po długotrwałym okresie suszy deszcze pojawiają się z powieloną siłą. Anomalie pogodowe stają się normą, a to oznacza, że warto przygotować się na te niestabilne warunki. Choć zdawałoby się, że głównie narażone na szkody są nieruchomości usytuowane niedaleko zbiorników wodnych, np. rzek, niekoniecznie tak jest. Zwarta zabudowa miejska, ogromne zabrukowane lub pokryte asfaltem przestrzenie, nie dają szans na wchłanianie się wody do ziemi. Brak przepuszczalności gruntu powoduje kumulację nadmiaru deszczówki na powierzchni.  Podtopienia nie muszą trwać kilka dni, aby spowodować szkody. Mieszkania na parterze, domy jednorodzinne są szczególnie narażone na negatywne skutki żywiołu, jakim jest woda. 

Polisa mieszkaniowa a powódź

O powodzi w kontekście polisy mieszkaniowej mówi się, gdy dochodzi do uszkodzenia nieruchomości na skutek długotrwałych i nadmiernych opadów- zarówno deszczu, jak i śniegu (topniejący śnieg również może być powodem szkód). Topnienie opadów zimowych może również kumulować się w postaci wzrastającego poziomu wody w zbiornikach wodnych oraz na głównie na nizinnych terenach. Nadmorskie nieruchomości mogą być zagrożone przez gwałtowny wzrost poziomu morza i sztormy. 

Na stronie internetowej CTU warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi ubezpieczenia mieszkania na wypadek powodzi. Ochroną można objąć zarówno mieszkanie w zabudowie blokowej, ale także dom w zabudowie szeregowej czy pojedynczej. Niezależnie od etapu powstawania budynku, wykupienie polisy jest możliwe. Nie jest ono obowiązkowe, jednak wiele osób decyduje się na taki wkład w ochronę swojego majątku. Rozszerzenia do ubezpieczenia mieszkaniowego w odniesieniu do powodzi, uwzględniają np. rośliny ogrodowe, sprzęt elektroniczny oraz dzieła sztuki. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%