Na rachunkach za prąd i ogrzewanie widzisz coraz wyższe sumy, pomimo takiego samego zużycia? Nic dziwnego – stawki energii elektrycznej i cieplnej na rynku są coraz wyższe i można się spodziewać, że ten trend się utrzyma. Nie oznacza to jednak, że nie masz szans na to, żeby obniżyć rachunki. Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest sięgnięcie po źródła energii odnawialnej. Zobacz, jak to zrobić i co można zyskać.
Niższy rachunek za prąd? Postaw na fotowoltaikę
Zacznijmy od tego, jak obniżyć rachunki za prąd, ponieważ może on być również źródłem zasilania ogrzewania. Żeby płacić mniej, wcale nie jest konieczne niższe zużycie energii elektrycznej. Owszem, warto zainwestować w energooszczędne urządzenia czy żarówki LED. Jednak największe korzyści osiągniesz, inwestując w fotowoltaikę.
Fotowoltaika jest sposobem na to, aby samodzielnie produkować energię elektryczną, wykorzystując do tego promieniowanie słoneczne. Panele słoneczne na dachu, inwerter, dwukierunkowy licznik – oto, co jest potrzebne, aby ten system mógł zacząć działać bez zarzutów.
Ile można zaoszczędzić dzięki niemu na rachunkach za energię elektryczną? Nawet do 90% rocznie. - Tak duże oszczędności są możliwe w przypadku, gdy instalacja PV zostanie prawidłowo zwymiarowana. Chodzi o to, aby jej moc była adekwatna do tego, jakie jest zużycie prądu w gospodarstwie domowym obecnie i jak może się ono zmienić w kolejnych latach – wyjaśnia ekspert firmy Boniterm.
Pompa ciepła – sposób na wysokie rachunki za ogrzewanie
Sama fotowoltaika nie wystarczy do tego, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jeśli chcesz zredukować wydatek na instalację grzewczą i podgrzew c.w.u. nawet do 0 zł rocznie, pomyśl o inwestycję w pompę ciepła. Pozyskuje ona energię cieplną z naturalnego źródła – najczęściej jest nim powietrze lub ciepło gruntu. Następnie jest ona sprężana, przez co uzyskuje się wyższą temperaturę, i oddawana do systemu grzewczego.
Dobrej jakości pompy ciepła, w zależności od warunków pogodowych, mogą stanowić nawet główne źródło ogrzewania budynku. Najnowsze modele pracują niezawodnie nawet przy niewielkim mrozie, choć dobrze wspomóc się dodatkowo np. źródłem ogrzewania wymagającego prądu albo kotłem na paliwa stałe.
Pompa ciepła + fotowoltaika – sposób na to, aby płacić znacznie mniej
Zależy Ci na tym, aby osiągnąć dużą niezależność energetyczną zasilania domu? Jeśli tak, najlepsze możliwości ku temu stwarza połączenie wytwarzania energii elektrycznej ze słońca i cieplnej przy pomocy pompy ciepła. Dobre zestawienie urządzeń tego typu sprawi, że rachunek za prąd będzie miał znikomą wartość, a ten za ogrzewanie – nawet zupełnie zostanie wyeliminowany. W efekcie ceny i taryfy oferowane przez dystrybutorów przestaną mieć dla Ciebie znaczenie.
Warto przy tym pamiętać, że w Polsce na korzystanie z energii odnawialnej przy produkcji prądu i zasilaniu domu energią cieplną można uzyskać korzystne dofinansowania. Przykładowo w ramach programu rządowego "Czyste Powietrze" dotacja wynosi do 37 tys. złotych. Warto też pamiętać o możliwości odliczenia wydatków na pozyskiwanie energii odnawialnej od podatku PIT.
Zainwestuj w OZE dla domu i przestań przepłacać za rachunki
Dziś korzystanie z prądu i ciepła wcale nie musi się wiązać z bardzo wysokimi wydatkami i drżeniem o kolejne zmiany taryfy przez dystrybutorów. Wystarczy zainwestować w nowoczesne technologie, które pozwalają samodzielnie produkować zarówno prąd, jak i ciepło.
Ale uwaga! Aby osiągnąć dzięki temu realne korzyści finansowe na długie lata, warto wybrać wysokiej jakości urządzenia, które zostaną dobrane do specyfiki wymagań Twojego domu i zamontowane z dużą precyzją.
Dlatego warto poszukać sprzedawcy, który zapewni nie tylko odstęp do odpowiednich urządzeń, ale kompleksową obsługę: od weryfikacji warunków technicznych, przez przygotowanie projektu, aż po montaż i uruchomienie fotowoltaiki oraz pompy ciepła. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, możesz się zgłosić np. do ekspertów Boniterm. Z ich pomocą dobierzesz takie rozwiązania OZE, dzięki którymi będziesz oszczędzać nawet przez kilkadziesiąt lat.