Wiele osób boryka się z problemami skóry głowy, takimi jak łuszczyca, łupież, podrażnienia czy nadmierne wypadanie włosów. Wówczas sięgają one coraz częściej po badania trychologiczne, dzięki którym mogą znaleźć przyczyny ich schorzeń oraz ustalić właściwą terapię. Co warto wiedzieć o badaniach trychologicznych? Dowiesz się poniżej. 

Kim jest trycholog?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, kim w ogóle jest trycholog, bowiem niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia takiej profesji, podczas gdy początki trychologii sięgają 1860 roku. Przedmiotem zainteresowań tej dziedziny są schorzenia skóry głowy. Trycholodzy mogą być jednocześnie dermatologami, jednak ci drudzy zajmują się schorzeniami skóry w szerszym zakresie. Obecnie coraz częściej trycholodzy nie mają jednak medycznego wykształcenia. Istnieją bowiem trycholodzy kosmetyczni, którzy nie leczą pacjentów farmakologicznie ani operacyjnie. Medycyna estetyczna Bydgoszcz pomoże Ci jednak zdiagnozować stany chorobowe, takie jak łysienie, nadmierne wypadanie włosów, łupież, łuszczyca czy zapalenie skóry głowy. 

Rodzaje badań trychologicznych

Aby właściwie walczyć z chorobą, należy znaleźć jej przyczynę. W tym celu trychologia Bydgoszcz wykonuje różne badania diagnostyczne, takie jak trichoskopia, trichodiagram analityczny oraz fototrichogram. 

Trichoskopia polega na komputerowym badaniu, prowadzonym za pomocą specjalnej kamery - trychoskopu. Pozwala obejrzeć skórę głowy w znacznym powiększeniu. Dzięki temu trycholog jest w stanie stwierdzić, czy w obrębie łodygi, naskórka oraz ujścia mieszków włosowych występują zaburzenia. Ponadto badanie pozwala stwierdzić, które włosy wypadają, a które się łamią. 

Trichodiagram analityczny polega na pobraniu pewnej ilości włosów wraz z cebulkami z różnych miejsc na skórze głowy. Tak pobrany materiał zostaje następnie zbadany pod mikroskopem, dzięki czemu można ocenić, jaki jest stosunek włosów w różnych fazach (anagenu, katagenu oraz telogenu).

Z kolei fototrichogram polega na wykonaniu serii zdjęć ogolonego wcześniej fragmentu skóry głowy (w trakcie następujących po sobie 72 godzin). Zdjęcia te poddaje się analizie komputerowej, co pozwala ocenić dynamikę wzrostu włosa, jego grubość oraz gęstość. Ten rodzaj badania jest jednak rzadko wykorzystywany w praktyce. 

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizyta u trychologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak zadbać o to, aby włosy były czyste (umyte co najmniej 24 godziny wcześniej oraz bez środków do stylizacji). Wizyta trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Obejmuje zarówno wywiad z pacjentem, jak i badanie fizykalne. Lekarz zazwyczaj pyta o kwestie takie jak stosowane kosmetyki, leki, suplementy, dieta czy przeprowadzane zabiegi fryzjerskie. Badanie fizykalne nie jest bolesne, bowiem nie narusza ciągłości skóry.