W coraz większej liczbie polskich miast odbywają się inwestycje poprawiające funkcjonalność publicznych przestrzeni rekreacyjnych. Mieszkańcy mają różne potrzeby dotyczące takich miejsc, dlatego nie wystarczą już tylko ławki, kosze na śmieci, oświetlenie oraz wybrukowane ścieżki. W parkach, lasach czy na terenach nadwodnych coraz częściej spotyka się udogodnienia dla osób uprawiających sporty, place zabaw dla dzieci, ale też obiekty małej architektury. Te ostatnie mogą być nie tylko ozdobą, ale pełnić także rolę użytkową, przybierając np. formę zewnętrznych stołów do gier.

Betonowy stół do gry w szachy na świeżym powietrzu

Mała architektura sprawia, że wspólna przestrzeń staje się bardziej estetyczna. Gdy jednak pełni także dodatkowe funkcje, jak stoły do gier, wówczas odgrywa też ważną rolę w integracji mieszkańców danego osiedla, dzielnicy czy nawet większego obszaru. Do gry można bowiem zasiąść nie tylko z rodziną lub znajomymi, ale też z przypadkowo napotkanymi osobami, które interesuje taka forma wypoczynku. Betonowy stół do gry w szachy to konstrukcja składająca się ze stołu z wyznaczoną planszą do gry oraz miejsc dla graczy z wygodnym, drewnianym siedziskiem.

Przeglądając oferty producentów, np. firmy Kęsbet, można zauważyć, że oferta tego rodzaju obiektów jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem wyglądu, rozmiarów, jak i funkcjonalności. Wyróżnić można stoły z jedną lub dwiema planszami, z osobnymi siedziskami lub długimi ławami, z oparciem lub bez niego. Można zatem wybrać model, który najlepiej wpasuje się do charakteru danej przestrzeni publicznej i spełni oczekiwania danej społeczności. Przykładowo, betonowy stół do szachów z dwiema planszami sprawdzi się w sytuacji, gdy nie ma miejsca na dwie pojedyncze konstrukcje.

Nie tylko szachy – betonowe stoły do innych gier

W ofercie producenta Kęsbet dominują co prawda stoły z planszą szachową, jednak można znaleźć też inne interesujące modele, jak betonowy stół do ping-ponga lub do gry w piłkarzyki. Szczególnie ten ostatni wydaje się ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga przynoszenia z domu dodatkowego wyposażenia, np. pionków czy rakiet tenisowych – wystarczy dowolny przedmiot o odpowiednim kształcie i rozmiarze jako zamiennik piłki. Dzięki temu z obiektu mogą skorzystać także osoby, które dopiero co go odkryły, spacerując po okolicy. Jednak również pozostałe betonowe stoły do gier z pewnością dostarczą wiele radości mieszkańcom pobliskich osiedli, którzy w cieplejsze dni roku będą mogli oddać się ulubionej rozrywce na świeżym powietrzu. Niewątpliwą zaletą betonowych konstrukcji jest ich duża wytrzymałość, dzięki której nie ulegną łatwo zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych lub celowych działań wandali. Natomiast za sprawą atrakcyjnego designu oraz dodatku drewnianych elementów bardzo dobrze prezentują się w każdym otoczeniu. Idealnie współgrają z innymi betonowo-drewnianymi konstrukcjami, jak ławki i kosze, a zarazem przyjemnie kontrastują z naturalną zielenią.