Jak każdy produkt, tak i soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników, ale też przeciwników. W dużej mierze niedogodności oraz niechęć do nich wiążą się z problemami z ich zakładaniem. Całość wydaje się bowiem na pierwszy rzut oka nieprzyjemna - w końcu trzeba dotknąć swojego oka, co na pewno musi boleć, prawda? Gdy jednak przełamiemy swój strach i nauczymy się prawidłowej techniki zakładania oraz ściągania soczewek, z pewnością przyznamy, że są one w wielu sytuacjach o wiele bardziej komfortową opcją dla osób, które borykają się z wszelkiego rodzaju wadami wzroku. Sprawdź, co musisz wiedzieć w tym temacie!
Soczewki kontaktowe - czym są?
Dzisiejszy rynek oferuje wiele różnych rodzajów soczewek kontaktowych, a ich rolą jest z reguły poprawa jakości widzenia osoby, która decyduje się na ich noszenie. Warto wyróżnić je przede wszystkim ze względu na długość noszenia, czyli soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, a także miesięczne. To, które powinniśmy wybrać, jest sprawą indywidualną, która powinna być omówiona szczegółowo z lekarzem specjalistą, który zajmuje się badaniami naszego wzroku. Niemniej jednak, soczewki jednodniowe będą częściej używane przez osoby, których oczy mają częsty kontakt z wodą - a zatem sportowcy czy też ci, którzy uwielbiają pływać na basenie. Pozostałe rodzaje soczewek są stosowane codziennie.
Jak zakładać i zdejmować soczewki?
Ten, kto nosi okulary na co dzień i nigdy nie zastanawiał się nad tym, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, niech pierwszy rzuci kamieniem! To naturalna kolej rzeczy, że po jakimś czasie noszenia okularów będziemy chcieli nieco różnorodności i możliwości zdjęcia ich na pewne okazje. Dotyczy to zarówno uprawiania sportów, jak i wszelkich okoliczności związanych z imprezami, np. wesela, urodziny, podczas których okulary mogą zasłaniać starannie wykonany makijaż. Dlatego właśnie warto wiedzieć, w jaki sposób zakładać oraz zdejmować soczewki, by robić to dobrze. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny - produkt musi być czysty, by przypadkiem nie przenieść na swoje oczy infekcji bakteryjnej lub ziarnek piasku, które będą nas drażnić aż do momentu zdjęcia soczewek z oczu. Trzeba zatem dokładnie umyć ręce, a następnie wytrzeć je do sucha czystym ręcznikiem papierowym. Kolejnym ważnym krokiem jest prawidłowe ułożenie soczewki na ręce - musi być zwrócona w dobrą stronę, tak, by przypominała kształt łezki, a krawędzie były wywinięte na zewnątrz. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności związanych z nieprawidłowym zakładaniem soczewek kontaktowych.