Artykuł ten przygotowaliśmy specjalnie z myślą o właścicielach i kierownikach firm transportowych i spedycyjnych, a także i innych osobach zainteresowanych. Motywem przewodnim jest rejestracja i rozliczenia czasu pracy kierowców, ze szczególnym uwzględnieniem rozliczeń dotyczących delegacji kierowców.
Rozliczenie delegacji kierowcy
W stosunku do rozliczania delegacji kierowców streścimy przepisy zawarte w Ustawie o czasie pracy kierowcy oraz KP i innych dokumentach prawnych, a także wyciągniemy wiążące wnioski. Kierowcy są rozliczani w przypadku podróży służbowych. Za podróż służbową uznaje się przewóz drogowy, którego dokonał kierowca, lub też wyjazd z miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy w celu wykonania przewozu drogowego. Kierowcy przysługuje wtedy dieta. Dieta ma za zadanie pokryć koszty pożywienia spożywanego w czasie delegacji, a gdy chodzi o wyjazdy poza kraj, dieta pokrywa także część innych wydatków. Jaka jest wysokość diety? Nie może być niższa niż 30 PLN, jest także zależna od miejsca na mapie (Europy), w które kierowca zaprowadzi swój samochód.
W przypadku podróżowania po kontynencie europejskim ważne będą też godziny spędzone przez kierowcę w poszczególnych krajach UE. Ogólna zasada jest taka, że wysokość diety zależy od docelowego państwa podróży. W tych rozliczeniach uwzględniane są także ryczałty za zakwaterowanie i noclegi. W przypadku noclegów odbieranych na terenie Polski, ryczałt wypłacany jest za każdy nocleg trwający minimum 6h (pomiędzy godzinami 21:00 - 7:00), natomiast ryczał za noclegi zagraniczne naliczany jest bez znaczenia na przedział czasowy odbieranego odpoczynku dobowego. Należy zwrócić uwagę, że wypłacona ilość ryczałtów i diet nie powinna przekroczyć faktycznej ilości dób w trakcie podróży służbowej.
W przypadku zagwarantowania przez pracodawcę bezpłatnego noclegu poza kabiną pojazdu, a także w odpowiednio wyposażonej kabinie w trakcie odpoczynków krótszych niż 45h, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty tego świadczenia. Ustalenie w dokumentacji wewnątrzzakładowej warunków wypłaty delegacji (diety i ryczałtu noclegowego) uprawnia do wypłaty tych świadczeń bez konieczności odprowadzania od nich podatku dochodowego oraz składek ZUS. Dokumentami potwierdzającymi fakt wydania dyspozycji do wyjazdu jest polecenie wyjazdu służbowego. Natomiast po zakończonej podróży, dowodem świadczącym o jej długości jest między innymi karta drogowa wypełniania przez kierowcę w trakcie trasy.
Jak analizować czas pracy kierowcy?
Analiza czasu pracy z ocrk.pl to najpewniejszy sposób na uniknięcie niejasności. Rozliczenia tą metodą są najbardziej precyzyjne i nie pozwalają na wkradnięcie się błędów. Usługi oferowane przez OCRK obejmują: obsługę techografów i danych z karty kierowcy, zgodność z przepisami prawa polskiego i unijnego, możliwości porównywania danych, uzyskanie poprawnych wyników dla rozliczeń w bardzo krótkim czasie, generowanie raportów, doskonałą zgodność z przepisami i automatyzację całej operacji. Dzięki OCRK (ocrk.pl - tu znajdziemy pełną ofertę dla firm) otrzymujemy do ręki sprawdzone i wiarygodne narzędzia, które wiele zrobią za nas i nie pozwolą nam zginąć w gąszczu przepisów, kiedy będziemy rozliczać czas pracy kierowców w naszych firmach.
OCRK - rozwiązania dla każdej firmy transportowej
OCRK to wygodna, prosta w zastosowaniu i zweryfikowana usługa analizy czasu pracy kierowców, która już od dawna jest w powszechnym użyciu i zdobywa coraz to nowych użytkowników. Stanowi w tej chwili standard na rynku firm transportowych i pozwala kontrolować dokładnie całą flotę pojazdów. Dzięki niemu pozostajemy w absolutnej zgodności z przepisami prawnymi, więc nie musimy odtąd martwić się o kary nałożone za nasze uchybienia lub przeoczenia.