Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Warto mieć świadomość tego, jakie są przyczyny tego uciążliwego schorzenia. Ponadto, dobrze byłoby się dowiedzieć, czym się ono objawia. Wreszcie, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak leczyć łuszczycę. Niestety, terapia jest procesem żmudnym i niestety długotrwałym. Jej skuteczność zależy od zastosowanych metod oraz od stopnia zaawansowania łuszczycy.
Co przyczynia się do rozwoju łuszczycy?
Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest przyczyną łuszczycy. Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Można jednak wskazać pewne czynniki, które predysponują do rozwoju łuszczycy. Przede wszystkim, na schorzenie to narażone są osoby, które posiadają w rodzinie osoby cierpiące na tę chorobę.
Ponadto, łuszczyca zdecydowanie częściej pojawia się u osób z obniżoną odpornością oraz u osób, które przyjmują pewne rodzaje leków. Wreszcie, czynnikiem predysponującym do rozwoju łuszczycy jest chroniczny stres. Uwagę warto zwrócić także na nieodpowiednią dietę oraz zbyt agresywną pielęgnację. Na niektóre z tych czynników mamy wpływ, ale na niektóre niestety nie.
Jak objawia się łuszczyca?
Objawy łuszczycy są dość charakterystyczne. Przede wszystkim warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż istnieją różne rodzaje łuszczycy. Co do zasady jednak choroba ta objawia się plamami na skórze, które posiadają różowawe zabarwienie. Z czasem pojawia się na nich srebrzysta łuska, która zaczyna opadać. Stąd też wzięła się zresztą nazwa choroby. Zmiany mogą być piekące i powodować świąd. Niestety, trzeba mieć na uwadze to, że łuszczyca to schorzenie, które może ulec zaostrzeniu na skutek wielu czynników.
Jeżeli zależy nam na tym, aby remisja trwała długo, bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz pozostawanie pod opieką doświadczonego specjalisty dermatologa. Ważna jest także starannie dobrana dieta, bogata w nieprzetworzoną żywność. Koniecznie trzeba także postarać się o to, aby zredukować stres. Stres może bowiem zaostrzać przebieg łuszczycy. Godne polecenia będą więc techniki relaksacyjne, jak również regularna aktywność fizyczna. Zdecydować można się, chociażby na spacery.
Jak przebiega terapia łuszczycy?
Jak zaznaczono wyżej, terapia łuszczycy jest procesem złożonym. Trzeba więc pamiętać o tym, aby leczyć się dermatologicznie. Znalezienie dobrego dermatologa nie jest jednak łatwe, dlatego warto wziąć pod uwagę pozytywne opinie innych pacjentów. Lekarz dermatolog może nam zalecić stosowanie maści, jak również tabletek do stosowania wewnętrznego. Ważne jest to, aby odpowiednio pielęgnować swoją skórę. W przeciwnym razie efekty nie pojawią się.
Najważniejsze jest to, aby używać kosmetyków o naturalnych składach, które nie podrażniają naskórka i nie zaogniają zmian. Kosmetyki powinny posiadać wszechstronne właściwości. Muszą zwalczać stan zapalny oraz zmiękczać i odpowiednio nawilżać skórę. Dość dobre rezultaty przynosi terapia maścią konopną, jak również kąpiele z dodatkiem soli morskiej.
Dowiedz się więcej na https://www.centrumluszczycy.pl/blog-pol.phtml