Zamknij
REKLAMA

Klimatyzacja przemysłowa hal - nowoczesne technologie

09:51, 19.11.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Hale przemysłowe są miejscem, w którym bardzo często można się spotkać ze sporym zanieczyszczeniem powietrza jak i podwyższoną temperaturą. Instalacja klimatyzacji w takich miejscach przynosi wiele korzyści, zwłaszcza, gdy takie układy wykorzystują najnowsze technologie. Dzięki montażowi klimatyzacji w halach produkcyjnych, zdecydowanie zwiększa się komfort pracy osób, które spędzają w tych miejscach długi czas, a także zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowań, ze względu na oczyszczanie powietrza z pyłów i zanieczyszczeń, powstałych w wyniku produkcji wszelkiego rodzaju produktów, bądź półproduktów. Jakie zadania powinny spełniać nowoczesne instalacje klimatyzacyjne? Co na ten temat mówi prawo?

Funkcje urządzeń klimatyzacyjnych w halach przemysłowych

Pierwszą kwestią, którą należy poruszyć przy wyborze nowoczesnych technologii urządzeń klimatyzacyjnych do hali przemysłowej jest specyfika samego pomieszczenia. W zależności od wymogów, klimatyzacja hal powinna spełniać określone funkcje, aby nie tylko podnieść komfort pracy na hali, ale i wyeliminować negatywne, dla zdrowia pracowników, czynniki. Jakie funkcje powinna spełniać klimatyzacja, oparta na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych?

W przypadku hal produkcyjnych, w których dochodzi do emisji dużej ilości substancji szkodliwych, urządzenia klimatyzacyjne powinny cechować się bardzo dużą wydajnością pracy oraz sporym zakresem cyrkulacji powietrza wewnątrz hali. Nowoczesne technologie zazwyczaj same kontrolują ilość substancji szkodliwych w atmosferze na hali oraz charakteryzują się sporą samodzielnością w zakresie ich kontrolowania.

W przypadku hal produkcyjnych, w których temperatura jest mocno podwyższona, klimatyzacja ma za zadanie systematyczne i bardzo wydajne usuwanie nadmiaru ciepła z pomieszczeń na hali. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne powinny charakteryzować się również wbudowanym kontrolerem temperatury, który sam dba o to, żeby w miejscu produkcji nie doszło do nadmiernego zwiększenia temperatury.

Bez względu na to, jaki profil produkcji występuje na hali przemysłowej, urządzenia klimatyzacyjne, korzystające z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, same kontrolują wilgotność powietrza. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do awarii maszyn produkcyjnych, a w szczególnie krańcowych przypadkach nawet do wypadków w pracy, które są związane z defektem urządzenia obsługiwanego przez pracownika.

Urządzenia klimatyzacyjne w halach produkcyjnych, a prawo

Umieszczenie klimatyzacji na hali produkcyjnej jest jasno określone w zasadach BHP oraz przepisach prawnych, co przekłada się na to, że instalacja takiego systemu, nierzadko jest obligatoryjna. Niezastosowanie się do przepisów, może przynieść negatywne skutki dla pracowników, znajdujących się na hali, co może poskutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, zwłaszcza w zakładach pracy, w których osoby zatrudnione są narażone na nadmiar temperatury, czy negatywne dla zdrowia szkodliwe substancje. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może doprowadzić do utraty zdrowia pracownika, który może zażądać od pracodawcy odszkodowania, co ponosi za sobą dodatkowe koszty i problemy z prawem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%