Jeśli stopa jest prawidłowo ukształtowana, to wówczas nie dotyka podłoża całą powierzchnią. W środkowej części jest bowiem wygięta w łuk. Natomiast w przypadku płaskostopia dochodzi do widocznego spłaszczenia łuku i wtenczas stopa opiera się na podłożu całą powierzchnią. Jak skutecznie leczyć płaskostopie poprzeczne, aby uniknąć powikłań?

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny i objawy

Płaskostopie poprzeczne może mieć podłoże wrodzone lub być efektem przebiegu chorób genetycznych o charakterze wiotkości więzadeł czy torebek stawowych. Przyczyną płaskostopia może też być chodzenie w nieprawidłowo dobranych butach oraz nadwaga, która przez nadmierny nacisk sprawia, że osłabiają się więzadła, stawy i poszczególne mięśnie w stopach.

W początkowej fazie płaskostopia poprzecznego nie są odczuwane jakiekolwiek dolegliwości, ale z czasem tworzą się bolesne odciski i nagniotki. Wraz z postępem deformacji stopy może dojść zapalenia stawów śródstopno – stawowych, które wywołuje ból stóp w czasie chodzenia.W celu uniknięcia powikłań warto leczyć płaskostopie już we wczesnym stadium rozwoju.

Jakie wybrać wkładki na płaskostopie poprzeczne?

W przypadku występowania płaskostopia poprzecznego zalecane jest noszenie wygodnych butów z miękką wyściółką oraz szerokim przodem. Jest to bardzo istotne, gdy schorzeniu towarzyszy deformacja palców i palucha. Ciasne buty uciskają bowiem tkanki i sprzyjają pogłębianiu się deformacji stopy. Z kolei buty o większej tęgości zapewniają większe możliwości korekcyjne, a zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo zostaną zaopatrzone w odpowiednie wkładki ortopedyczne - zwane metatarsalnymi. Charakteryzują się one posiadaniem specjalnego wzniesienia, czyli tak zwanej peloty metatrasalnej. Jest ona umieszczona w okolicach śródstopia i dzięki temu podpiera prawidłowo u podstawy łuk poprzeczny, odciążając tym samym głowy kości śródstopia.

Systematyczne noszenie wkładek pozwala na znaczne zredukowanie nieutrwalonych deformacji palców oraz palucha. Palce odpowiednio się opuszczają i przestają być drażnione przez but. Wówczas to tkanki miękkie przestają być uciskane a pojawiające się na stopie zrogowacenia redukują się. Ustępuje zatem ból nawet przy długotrwałym chodzeniu.

Co prawda poszczególne wkładki na płaskostopie poprzeczne różnią się pomiędzy sobą wielkością oraz wysokością, ale każdy doświadczony terapeuta potrafi dobrać takie, które zapewnią komfort chodzenia. W celu uniknięcia bólu warto systematycznie usuwać wszelkie odciski oraz nagniotki, które są to pierwszym objawem płaskostopia poprzecznego. Noszenie wkładek ortopedycznych w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami w dużym stopniu poprawia komfort życia codziennego. Warto wybrać wysokiej jakości wkładki jak te dostępne w https://footwave.pl/wkladki-ortopedyczne/footwave-plaskostopie-poprzeczne.