Zamknij
REKLAMA

Zobacz, co powinno znaleźć się w wyposażeniu Twojego magazynu!

14:37, 07.12.2021 | materiały partnera

Niezależnie od tego jaki charakter działalności prowadzisz, jeśli posiadasz magazyn z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę jak ważne jest jego wyposażenie. To pomieszczenie, które jest najważniejszym elementem całego łańcucha dostaw. Aktualnie są to zazwyczaj ogromne i nowoczesne budynki, choć zdarzają się również i te o mniejszych rozmiarach. Są one gwarantem bezpiecznego składowania towarów oraz sprawnego ich przepływu. Natomiast, żeby właśnie w taki sposób funkcjonował magazyn musi on spełnić konkretne kryteria. Jeśli wyposażenie magazynu nie będzie oparte o szczegółowo określone wytyczne może okazać się, że praca całego przedsiębiorstwa będzie nieefektywna, w konsekwencji realizowanie podstawowej działalności będzie realnie utrudnione. Przechowując towary oraz regulując ich przepływ decydujemy o tym czy wszystko zostanie odpowiednio przyjęte i wydane z magazynu. Oprócz samych artykułów, należy uwzględnić w tym wszystkim pracowników, którzy wykonują w tym miejscu swoje obowiązki, lokalizację niezbędnych urządzeń technicznych czy przepływ informacji. Poniżej znajdziesz informacje, które ułatwią Ci zaplanowanie wyposażenia magazynu.

Po pierwsze, projekt magazynu

Właściwie niezależnie od tego do czego się zabieramy, warto na początku sporządzić szczegółowy plan działania. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu nie pominiemy żadnej istotnej kwestii, a nasz magazyn będzie maksymalnie dopasowany do charakterystyki naszej działalności. Po pierwsze, weź pod uwagę typ konstrukcji magazynu. Czy będzie otwarta, półotwarta czy zamknięta? Każdy z nich przeznaczony jest do nieco innych towarów, a także będzie wymagać innych rozwiązań. Drugą rzeczą, którą trzeba poddać analizie jest sposób przechowywania towarów. Czy będzie to magazyn wysokiego, średniego czy niskiego składowania? Według tego konieczne będzie dopasowanie odpowiednich regałów. Dodatkowo, będzie determinować to decyzję o zakupie np. wózków widłowych. Dopiero prawidłowy plan umożliwi Ci wyposażenie magazynu gwarantujące optymalne zarządzanie zasobami.

Jakie regały wybrać?

Odpowiednio wybrane regały to klucz do sukcesu. Stanowią bardzo ważny element wyposażenia, bez którego właściwie niemożliwym jest sprawne prowadzenie działalności. To wielopoziomowe konstrukcje, które służą do przechowywania towarów. Możemy wyróżnić wiele rodzajów regałów, a każdy z nich charakteryzuje się inną specyfiką i funkcjonalnością. Pierwszy czynnik, który musimy wziąć pod uwagę to wymiary. Dlaczego? Po to, aby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Tak więc, nie należy bagatelizować kwestii takich jak szerokość czy wysokość, a podejść do tego bardzo skrupulatnie. Kolejny czynnik, to liczba półek i ich odstępy pomiędzy sobą. W końcu nie chcemy później martwić się o to, że towary nie mieszczą się w wygenerowanej przestrzeni. Oczywiście, równie ważne jest maksymalne obciążenie oraz tworzywo, które zadecydują o bezpieczeństwie materiałów i pracowników.

Co więcej?

Wyposażenie magazynu powinno w pełni wspierać funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jeżeli dokonaliśmy już dogłębnej analizy zachodzących procesów w firmie i ustaliliśmy jakie regały powinny znaleźć się w naszym magazynie, czas zastanowić się nad kolejnymi elementami. Musimy przemyśleć aspekt urządzeń technicznych, czy wybieramy wózki magazynowe, paletowe czy platformowe. W następnej kolejności należy zweryfikować czy potrzebne będą nam m.in. elementy takie jak waga czy rampa. Jeśli posiadasz w swoim asortymencie produkty łatwo psujące się musisz rozważyć także kwestię chłodni i kontroli ściśle określonej temperatury.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%