Zamknij
REKLAMA

Bezpieczne używanie instalacji gazowych

14:49, 07.12.2021 | materiały partnera

Zabezpieczenia instalacji gazowych wykonywane w dzisiejszych czasach na wysokim poziomie, dotąd nie były tak bezpiecznie jak obecnie. Bezpiecznie użytkowanie instalacji gazowych w domach i budynkach publicznych uwarunkowane jest przede wszystkim od dobrej konserwacji i rozsądku osób użytkujących instalację. Rozwój technologiczny ma oczywiście wpływ na bezpieczeństwo instalacji, ale przyczyniają się do tego także obowiązkowe przeglądy oraz rosnące wymagania w kwestii montowanych urządzeń. Dobrej jakości instalacja oraz kontrola odpowiednich fachowców i służb to jedno, należy pamiętać, żeby zachować zdrowy rozsądek i odpowiedzialność w czasie użytkowania instalacji gazowych.

Wentylacja w mieszkaniach i domach z instalacją gazową

Szczelność instalacji jest warunkiem koniecznym, aby instalacja została dopuszczona do użytkowania. Niekiedy instalacje posiadają tak zwane otwarte komory spalania, które używają powietrza z bezpośredniego otoczenia. Brak wystarczającej ilości powietrza potrzebnego do spalania, a co za tym idzie zbyt małej ilości tlenu doprowadzi do efektu ubocznego, którym będzie tlenek węgla – czyli mówiąc potocznie czad. Zatem odpowiednia wentylacja jest niezbędna, bez względu czy jest to instalacja otwarta, czy też zamknięta. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa i minimalizowaniu ryzyka związanego z zatruciem czadem. Gdy awarii ulegną zawory do gazu, również musimy sprawdzić szczelność instalacji i naprawić ją jak najszybciej.

Czy regularne przeglądy instalacji gazowej są ważne?

Przeglądy instalacji powinniśmy traktować bardzo poważnie, należy jednak pamiętać, aby były one wykonywane pod okiem odpowiedniego fachowca. Użytkownicy instalacji często ignorują informacje odnośnie bieżących przeglądów i nie są obecni w domach podczas ustalonego terminu. Dotyczy to zwłaszcza domów wielorodzinnych. Może to być przyczyna dużego zagrożenia dla współmieszkańców oraz może zostać nałożona kara za nieprzestrzeganie przepisów. Jednak kontrola nad wszystkimi mieszkańcami nie należy do najłatwiejszych. Dlatego regularne przeglądy są bardzo ważne, pozwalają bowiem zminimalizować ryzyko potencjalnych zagrożeń zdrowia a nawet życia. Dotyczy to w szczególności różnych przeróbek instalacji. W domach wielorodzinnych zagrożenie to jest jeszcze większe, bo narażone jest całe grono mieszkańców. W domach jednorodzinnych konsekwencje i potencjalne zagrożenia spadają tylko na mieszkańców tego domu.

Konserwacja instalacji gazowej

Częste kontrole oraz naprawy wymagane są dla wszystkich urządzeń gazowych, takich jak kuchenki, piece, zawory do gazu czy też rury. Szczególnie ważne jest to w przypadku urządzeń, którym skończył się okres gwarancji. Konserwacja i naprawa musi odbyć się w obecności osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności. Należy być przygotowanym, że awaria może spotkać każdego w najmniej oczekiwanym momencie, może to być skutek wielu przypadkowych działań lub przyczyn niezależnych od nas. Zdarzają się sytuacje, że jesteśmy świadkami katastrofy budowlanej i widzimy jak zawala się ściana lub co gorsza, cały budynek. W ciągu prac budowlanych zdarzają się takie błędy jak uszkodzenie lub przecięcie rury. W takim przypadku osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu powinny niezwłocznie wezwać odpowiednie służby oraz odciąć dopływ gazu. Dobrym pomysłem jest zatem posiadanie odpowiednich czujników, które powiadomią o ewentualnej nieszczelności instalacji gazowej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%