Zamknij
REKLAMA

Z czego wykonane są implanty zębowe?

13:29, 23.12.2021 | materiały partnera

Implanty zębowe jest to coraz częściej dostępna forma uzupełniania braków w uzębieniu. Do niedawna w zasadzie większość z nas, jeśli słyszała o implantach zębowych, to raczej kojarzyła je, z drogim zabiegiem stomatologicznym dla bogaczy, ludzi show-biznesu, polityków itp. Obecnie implanty zębowe jak już wspomniałem, są coraz bardziej dostępne. Nie oznacza to oczywiście, że są tanie. Cena najczęściej za jeden implant wynosi ok. trzech tysięcy złotych, ale jest to już w zasięgu przeciętnego człowieka. Większość ludzi ma jednak pewne opory i nie są to opory natury finansowej. Wiele osób nie wie, czym są de facto implanty oraz z czego są wykonane, co może powodować trudności w podjęciu decyzji.

Dlaczego tak trudno jest podjąć decyzję?

Sprawa z podjęciem decyzji o założeniu sobie implantu stomatologicznego wcale nie jest taka prosta. Nawet jeśli oswoimy się z tym, że musimy wydać sporo pieniędzy, to niekoniecznie jesteśmy przekonani. Spowodowane jest to tym, że nie znamy za bardzo tej technologii medycznej i najprościej w świecie możemy się jej obawiać. Obawa może być tym większa, że współcześnie pojawia się wiele różnego rodzaju nieprawdziwych informacji, które mogą brzmieć jak prawdziwe, a które są informacjami antymedycznymi. Może samych implantów to nie dotyczy zbyt często wprost, jednak pewna obawa przed wszczepianiem sobie czegokolwiek pozostaje. Niestety jest to coraz częstszy problem. Można oczywiście to zrozumieć do pewnego stopnia. Implant jest to środek korekcyjny, który najprawdopodobniej zostanie z nami na zawsze, więc warto jest wiedzieć, z czego jest zbudowany oraz czy ma jakieś skutki uboczne.

Jak jest zbudowany implant?

Jeśli chcemy mówić o ty, z czego jest zbudowany implant zębowy http://doboszimplanty.pl, to musimy sobie powiedzieć, jak jest zbudowany, lub inaczej z czego się składa, ponieważ najczęściej implant stomatologiczny jest interpretowany nieprawidłowo. Implant jest to tak naprawdę jedna z dwóch zasadniczych części sztucznego zęba, ale słowo to najczęściej jest kojarzone z nim samym. Sztuczny ząb jest właśnie zbudowany z implantu korzenia lub implantu zęba oraz z korony zęba. Te poszczególne elementy są ze sobą połączone na stałe. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą być one zbudowane z innych materiałów. W tym wpisie opiszę z czego, jest zbudowany implant w ujęciu całościowym, czyli implant korzenia oraz korona zęba.

Z czego wykonuje się implanty?

Implant zęba http://www.i3.edu.pl/jak-zaklada-sie-implanty-zebow/ to nie może być byle co i nie może być wykonane z byle czego. Musi być to przede wszystkim materiał, który jest neutralny w kontakcie z tkankami ciała ludzkiego. Będzie on wkręcany w kość i jednocześnie będzie tkwił w tkankach dziąsła, więc jeśli nie byłby neutralny, zapewne sprawiłby więcej kłopotów niż pożytku. Dlatego implanty zębowe są wykonywane z tytanu, cyrkonu lub ze stopu tytanu z cyrkonem. Materiały te są najlepszymi, jakie wytypowano do tego typu zabiegów. Tytan cechuje się wysoką wytrzymałość mechaniczną, cyrkon chemiczną, a jeśli wykorzystamy stop tytanu z cyrkonem, dostajemy materiał o właściwościach pośrednich. Oczywiście każda z tych metod ma również swoją cenę. Czy jednak tylko cena różni te dwie metody?

Jaka jest różnica pomiędzy implantami tytanowymi a cyrkonowymi?

Implanty tytanowe są bardzo wytrzymałe, ale nie są oczywiście pozbawione wad. Przede wszystkim są one najdroższe. Zaleta taka, że faktycznie mogą być na całe życie. Jednak kiedy z czasem się starzejemy, może wyjść jeszcze jeden ich mankament. Srebrnoszary kolor implantu powinien być ukryty w dziąśle, jednak kiedy z wiekiem, dziąsła są słabsze, może dojść do odsłonięcia fragmentu lub fragmentów implantów, co nie robi dobrego estetycznego wrażenia. W przypadku implantów cyrkonowych mamy do czynienia z twardą ceramiką. Jej kolor bardzo przypomina kolor naturalnej kości, więc element estetyczny przemawia zdecydowanie na ich korzyść. Dodatkowo implanty cyrkonowe są zdecydowanie tańsze i kiedy jest mowa o dolnej granicy cenowej implantów, to mówi się zazwyczaj o implantach cyrkonowych. Warto też podkreślić, że sam implant to tylko pewien fragment ceny. Dużo więcej w cenie zajmuje miejsca zabieg implantologii. Dodatkowo implanty cyrkonowe są bardzo odporne chemicznie i bardzo kompatybilne biologicznie.

Czy są osoby, które nie mogą mieć implantów?

Ogólnie patrząc po statystykach oraz badaniach, to jest naprawdę niewielka grupa ludzi, którzy implantów nie mogą mieć. Najmniejszą grupę z tych osób stanowią takie osoby, które nie mogą mieć żadnych implantów w ogóle, ponieważ ich ciało implanty odrzuca. Reszta to zazwyczaj osoby, z różnego rodzaju chorobami, jak cukrzyca alkoholizm, nadciśnienie tętnicze itp. Tak naprawdę w przypadku tych osób nie chodzi nawet o same implanty, ale o kwestię związaną z samym zabiegiem. Zazwyczaj takie osoby oprócz braku możliwości założenia implantów, nie mogą poddawać się innym zabiegom medycznym, które są dla większości ludzi w zasadzie standardem. Implanty są neutralne magnetycznie, dlatego po ich założeniu nie musimy obawiać się, że będziemy mieli problemy na przykład tam, gdzie działają wykrywacze metali.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%