Zamknij
REKLAMA

Jakie są zastosowania kontenerów morskich?

13:32, 23.12.2021 | materiały partnera

Kontenery morskie jest to rzecz, z którą spotykamy się coraz częściej. Spotykamy się z nią zarówno fizycznie, ponieważ możemy ją coraz częściej widzieć, jak również na przykład coraz częściej o nich słyszymy, bo dla przykładu jakiś czas temu, mówiło się o tym, że światowa logistyka cierpi na brak kontenerów morskich. Zastanowimy się, czym tak naprawdę jest kontener logistyczny, oraz do czego może służyć, ponieważ wachlarz zastosowań kontenerów morskich jest tak naprawdę spory.

Czym jest kontener morski?

Kontener morski http://ecocontainers.com jest to podstawowy element współczesnego łańcucha dostaw. Bez kontenerów morskich prawdopodobnie transport towarów z różnych miejsc na świecie, może nie byłby niemożliwy, ale na pewno byłby bardzo utrudniony. Kontener morski jest to stalowa konstrukcja, która przede wszystkim jest standaryzowana, jeżeli chodzi o wymiary oraz jeżeli chodzi na przykład o to, w jaki sposób taki kontener może być na przykład przeładowany, bądź podczepiany pod ciągnik siodłowy czy pod wagon kolejowy. Dzięki temu można sprawnie rozładować statek płynący z Chin, czyli kontenerowiec w jednym, bądź w wielu portach na trasie i od razu, takie kontenery można załadować na wspomniany wcześniej ciągnik siodłowy, bądź na przykład na wagon kolejowy, który już zawiezie kontener do właściwego miejsca przeznaczenia. Tego typu rozwiązanie sprawia, że przede wszystkim transport materiałów na duże odległości jest efektywny oraz w miarę tani. To dzięki temu możemy kupować rzeczy produkowane w Chinach, za stosunkowo niewielkie pieniądze. Kontenery logistyczne oczywiście występują też w różnych rozmiarach, jednak trzeba powiedzieć, że są to również rozmiary standaryzowane i najczęściej stanowią one swoją wielokrotność.

Kontener morski jako magazyn

Kontener morski nie musi jednak tylko i wyłącznie służyć do transportu materiałów. Bardzo dużo firm wykorzystuje kontenery morskie do powiększania swojej powierzchni magazynowej. Takie kontenery możemy kupić, możemy je wynająć. Jest bardzo wiele różnego rodzaju branż, w których jest to wykorzystywany, w zasadzie na porządku dziennym, przede wszystkim dlatego, że te branże, o których mówimy, chociaż nie wymieniamy ich dokładnie z nazwy, cechują się sezonowością lub bardzo niestabilną produkcją, czyli są okresy, kiedy produkcja skokowo wzrasta, a następnie bardzo mocno spada. Potrzebna jest wówczas dodatkowa przestrzeń magazynowa, ponieważ nie opłaca się budować olbrzymiego magazynu stałego, który będzie zapełniony tylko i wyłącznie przez trzy miesiące w roku. Tak więc kontenery morskie są również wykorzystywane w celu magazynowania, a nie tylko przewożenia towarów.

Czy kontener morski może być domem?

Ostatnimi czasy pojawiło się też zagadnienie odnośnie do tego, jak można wtórnie wykorzystać kontenery morskie https://www.pilicka.net.pl/budynek-czy-budowla-spory-wokol-kontenerow-morskich/. Obecnie jest to trochę nieaktualne, ponieważ faktycznie z poziomu, w którym mieliśmy zbyt dużo kontenerów morskich, przeszliśmy do niedoboru kontenerów, to jednaki możemy założyć, że taka sytuacja prawdopodobnie za jakiś czas również się odwróci. W momencie, kiedy mamy nadmiar kontenerów morskich są one po pierwsze stosunkowo tanie, a po drugie zalegają na różnego rodzaju składowiskach kontenerów. Z takiego kontenera można sobie zrobić altankę, domek letniskowy, bądź nawet całoroczny dom i są ludzie, którzy zdecydują się na taki krok. Kontener morski może nie jest idealnym rozwiązaniem do tego, aby posiadać na przykład domek letniskowy, jednak trzeba tutaj zwrócić uwagę na to, że jeżeli weźmiemy stosunek ceny do jakości, jaką może otrzymać to ich stosowanie, jest naprawdę bardzo korzystne. Oczywiście nie wystarczy tylko kupić kontener morski i wyciąć w nim okna i drzwi. Trzeba go tak naprawdę dostosować przynajmniej do pewnego minimalnego standardu, jednak w porównaniu do tego ile kosztuje, nawet w swojej podstawowej wersji najtańszy domek letniskowy, no to jest to coś, czym warto się zainteresować. Jak wspomniałem, kontener nie jest idealny, natomiast ma naprawdę wiele do zaoferowania w naprawdę niewysokiej cenie.

Kontenery biurowe oraz mieszkalne

Warto też pomówić sobie o kontenerach biurowych oraz kontenerach mieszkalnych, ponieważ jest to pewna szczególna kategoria kontenerów logistycznych. W zasadzie konstrukcja jako taka takiego kontenera niewiele różni się od typowego kontenera morskiego, jednak jest on dostosowany już do tego, aby można było w nim mieszkać. Najczęściej takie kontenery wykorzystywane są przez na przykład firmy budowlane, które prowadząc gdzieś duże inwestycje, nie chcą wydawać ogromnych pieniędzy, na kwaterowanie pracowników w hotelach i wówczas, najczęściej są ustawione takie małe wioski robotnicze, właśnie z kontenerów mieszkalnych. Takie kontenery również są dostępne w sprzedaży i na przykład ktoś, kto chciałby posiadać własne biuro, bo nie lubi pracować w domu, może taki nabyć i faktycznie sobie w nim biuro urządzić. W takim kontenerze mamy możliwość podłączenia ogrzewania bądź klimatyzacji, zawsze ma przyłącza elektryczne, a bardzo często możemy też podłączyć wodę oraz inne media.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%