Zamknij
REKLAMA

Adwokat od spraw rodzinnych

13:40, 23.12.2021 | materiały partnera

W Polsce mamy prawo, które wbrew pozorom, nie gwarantuje nam adwokata z automatu, zawsze wtedy, kiedy musimy z takiego lub innego powodu stanąć przed sądem. Z wyjątkiem najcięższych przestępstw, za które grożą najwyższe wymiary kary, nie przysługuje adwokat z urzędu. Wielu Polaków z tego powodu występuje przed sądem samodzielnie, choć nie powinno, jeśli idzie o ich dobro. Za chwilę opowiemy sobie o tym, czy warto wynająć adwokata, a szczególnie w kontekście adwokata od spraw rodzinnych.

Czym zajmuje się adwokat od spraw rodzinnych?

W naszym kraju w zasadzie nie występuje coś takiego jak specjalizacja ogólna. Niby jest to dość oczywiste, ale osoby, które nad tym tematem nie zastanawiają się zbyt intensywnie, niekoniecznie muszą to wiedzieć. Adwokat od spraw rodzinnych http://klimkowski-kancelaria.pl specjalizuje się zatem w prowadzeniu spraw, z zakresu prawa rodzinnego. Czy taki adwokat może mieć inne specjalizacje? Oczywiście każdy adwokat może mieć nawet kilka specjalizacji, ale ich wyrobienie nie jest łatwe, a dodatkowo, aby mieć renomę, trzeba być na czasie w każdej z nich, a to jest również trudne.

Adwokat od spraw rodzinnych zajmuje się najczęściej takimi sprawami jak rozwody, ustalenie wyłącznej opieki nad dzieckiem, prawo spadkowe kwestie związane z ubezwłasnowolnieniem itp. Sprawy te są sprawami zawsze trudnymi, Za chwilę opowiemy sobie czy warto jest zatrudniać adwokata do spraw rodzinnych.

Czy warto jest zatrudniać adwokata w ogóle?

Po co w ogóle nam adwokat? Stara prawnicza maksyma mówi, że nieznajomość prawa, nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania. Mniej więcej można podobne stwierdzenie stworzyć w przypadku sądu. To, że nie znamy reguł związanych z jego funkcjonowaniem, nie oznacza, że błędy proceduralne związane z tą nieznajomością będą nam puszczane płazem. Najprostszy przykład. Prawo do apelacji lub odwołania przysługuje, wtedy kiedy w określonym czasie złożymy odpowiednie pisma do odpowiedniego urzędnika. Jeśli jednak tego nie zrobimy, wyrok się uprawomocni i już w danej sprawie nie możemy nic zrobić. Nikogo nie będzie w sądzie obchodził fakt, że nie wiedzieliśmy, jeśli złożymy pismo za późno. To jest powód, a raczej jeden z powodów, dla których warto jest zatrudnić adwokata.

Adwokat od spraw rodzinnych

Sprawy rodzinne, należą do najtrudniejszych spraw. To na nich czasem są wyciągane najgorsze brudy, a osoby często dogadane w danej sprawie zaczynają "iść na noże". W sprawach rodzinnych zawsze walczymy o sprawy dla nas najbardziej istotne i z tego to powodu, najlepiej jest wziąć prawnika od spraw rodzinnych, a już na pewno wtedy, kiedy druga strona go ma. Jeśli pójdziemy do sądu rodzinnego bez adwokata do spraw rodzinnych https://www.podkladka.com.pl/jak-dlugo-trwa-rozwod/, a druga strona adwokata posiada, to skazujemy się niemal na pewną klęskę.

Sprawa w sądzie rodzinnym, kiedy obydwie strony mają adwokatów, ma jeszcze inne plusy. Zdecydowanie częściej w takich sprawach dochodzi do ugody pomiędzy stronami. Jest to spowodowane tym, że w imieniu przeciwnych stron warunki ugody omawiają adwokaci. Adwokaci rodzinni, którzy bezpośrednio emocjonalnie nie są zaangażowani w dany spór, mogą się dogadać szybciej, chociażby dlatego, że mając doświadczenie, z góry nie negocjują warunków, które nie będą do zaakceptowania przez każdą ze stron, oraz dla sądu.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód należy do najcięższych spraw, które toczą się przed sądem rodzinnym. Podczas rozwodu możemy wnioskować o rozwód bez orzekania o winie. Sprawy takie są zdecydowanie szybsze. Prawnik na takiej rozprawie nie zawsze jest wymagany, szczególnie jeśli małżonkowie o rozwodzie decydują wspólnie i nie ma między nimi kwestii spornych. Inaczej sprawa ma się, kiedy podczas rozwodu sąd ustala zasady opieki nad dziećmi, lub jest złożony wniosek o rozwodzie z orzeczeniem o winie. W takiej sytuacji warto jest mieć prawnika, ponieważ orzeczenie o winie w sprawie rozwodowej, bardzo wiele zmienia, dla każdej ze stron. Prawnik może nam pomóc uniknąć takiego werdyktu. W praktyce rozwód z orzeczeniem o winie jest zasądzany niezmiernie rzadko, ponieważ trzeba udowodnić wyłączną winę jednej ze stron, jednak i takie wyroki się zdarzają.

Co zmienia orzeczenie o winie?

Orzeczenie o winie wiele zmienia, dlatego dobrze jest mieć adwokata, który pomoże nam uniknąć tego. Przede wszystkim orzeczenie o winie pozwala na zasądzenie alimentów, na rzecz małżonka, który zasądzonej winy nie ma. Do tego mogą osobno dojść alimenty na dzieci. Kwestia sprawowania opieki również nigdy nie jest rozsądzana na korzyść osoby, wobec której winę orzeknięto. Tego typu sprawy rozwodowe trwają nawet dwa lata. Jak wspomniano, aby taki wyrok zapadł trzeba orzec całkowitą winę współmałżonka. Może się to udać, jeśli w sądzie rodzinnym nie będziemy mieli adwokata. W takiej sytuacji naprawdę będziemy w ciężkim położeniu. W takiej sprawie jest zazwyczaj sporo przesłuchań, strony sporu oraz sąd mogą powoływać świadków, oraz analizować dowody. Bardzo często bywa, że w takich sprawach jedna ze stron wykorzystuje prywatnych detektywów. Jest to naprawdę trudny temat do ogarnięcia w pojedynkę.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%