Zamknij
REKLAMA

Ubranka dla dzieci - jakie tkaniny wybierać?

13:41, 23.12.2021 | materiały partnera

Pojawienie się dziecka w rodzinie, zawsze jest bardzo radosnym, ale i czasem stresującym wydarzeniem. Stresującym w tym kontekście, że wiele rzeczy musimy sprawdzić oraz wielu rzeczy się nauczyć. Okazuje się na przykład, że kupienie ubranek dla dzieci wcale taką łatwą sprawą nie jest. W przypadku dorosłych sprawa jest prosta. Idziemy do sklepu, ewentualnie sprawdzamy w sieci jakie mamy fasony, tkaniny i tym podobne i zamawiamy. Jak ubranie nam leży to jest w porządku.

Jednak wszystko co sobie kupujemy, jeśli idzie o kwestie decyzyjną, jest dla nas proste. Te wszystkie rzeczy, które składają się finalnie na zakupienie lub nie, wiemy, odczuwamy lub podświadomie je czujemy. Ubranka dla dzieci http://merinodzieciaki.pl to zupełnie inna bajka. Przede wszystkim kupujemy ubranka dla małego człowieka, który jeśli będzie coś nie tak nie powie nam tego wprost oraz ma inne potrzeby. Przykładem tego są na przykład ubrania "kopertowe", tak bardzo funkcjonalne szczególnie dla noworodków, a zupełnie niepraktyczne dla dorosłych. Dzisiaj skupimy się jednak na jednym ważnym aspekcie, a mianowicie na tym, jakie tkaniny wybierać na ubranka dla dzieci.

Dlaczego tkanina jest taka ważna?

Można by zadać sobie pytanie, czy faktycznie jest to tak istotne, z jakiego materiału kupujemy ubranka dla dzieci. W sumie przecież większość z nas nie zwraca nawet obecnie na to uwagi. Z dziećmi jest jednak inaczej, a im młodsze tym ma to większy wpływ. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na fakt, że na przykład skóra małych dzieci jest bardzo delikatna. Jeśli idzie o możliwość wywołania podrażnień czy nawet odparzeń, wystarczy zwykły zły dobór materiałów, aby do niego doszło. Dorośli czasem tego nawet nie dostrzegają. Dobór tkanin jest więc bardzo istotny i zazwyczaj będzie się on przekładał na cenę takich ubranek. Do istotnych rzeczy, o których warto powiedzieć należy również to, że małe dzieci nie mają takich mechanizmów termoregulacji jak dorośli, więc dobór odpowiedniego materiału, zarówno pod kątem składu jak i rodzaju tkaniny jest istotny.

Jakie cechy ma dobry materiał na ubrania dla dzieci?

Zanim przejdziemy do konkretnych zaleceń odnośnie do tego jaki materiał wybierać, powiemy sobie ogólnie o tym, jakie cechy powinien mieć dobry materiał na ubrania dla dzieci http://www.enklawa-natury.pl/wybieraj-madrze-wygodne-ubranka-dla-twoich-dzieci/. W pierwszej kolejności wymienimy taką cechę jak możliwość zapewnienia higieny oraz bezpieczeństwa, czyli materiał nie powinien podrażniać, ani powodować alergii. Kolejny czynnik to komfort. Małemu dziecku komfort zapewnią tkaniny, które w dotyku są miękkie i delikatne. Higroskopijność będzie kolejnym punktem. Higroskopijność oznacza mniej więcej tyle, że materiał dobrze wchłania wilgoć, czyli głównie chodzi o pot. Oddychalność to inny ważny czynnik. Jeśli tkanina jest oddychalna to nie powoduje nadmiernego pocenia się, skóra może oddychać i nie powstają odparzenia. Wymienione wyżej czynniki nie są jedynymi istotnymi, ale najważniejszymi. Kolejność podania tych cech nie świadczy w żadnym wypadku o tym, że któryś jest bardziej istotny. Wszystkie powinny wystąpić w dobrym materiale na ubranka dziecięce.

Jakie materiały wybierać na ubranka dziecięce?

Kiedy chcemy wybrać ubranka dziecięce w sklepie, lub chcemy kupić materiał i zlecić jego uszycie na przykład krawcowej, musimy zwrócić uwagę na skład tkanin. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby był jak największy udział tkanin naturalnych. W przypadku ubranek dziecięcych bezwzględne minimum to udział osiemdziesiąt procent włókien naturalnych (najczęściej bawełna) i dwadzieścia procent włókien sztucznych. Nie jest to w żadnym wypadku stosunek dobry, ale jest to minimum poniżej którego nie będziemy schodzić. Nie ma co też tutaj demonizować tworzyw sztucznych. Czasem nawet niewielki dodatek poliestru lub poliamidu poprawiają wytrzymałość lub elastyczność, która czasem jest nieoceniona, ale chodzi o to, że włókien sztucznych nie powinno być więcej niż to jest niezbędnie potrzebne.

Bawełna

Bawełna jest to materiał wykorzystywany najczęściej w dziecięcym przemyśle odzieżowym. Jeśli mamy do czynienia z tkaniną bawełnianą bez domieszek, lub z jedynie niewielkimi tworzywa sztucznego, to mamy naprawdę dobry produkt dla dziecka. Niekoniecznie najlepszy, ale jest to jeden z lepszych wyborów, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny.

Wełna merino

Wełna z merynosa jest bardzo często na wstępie odrzucana. Jak się okazuje niesłusznie. Zazwyczaj skreślamy ją, ponieważ sami mamy złe wspomnienia z dzieciństwa odnośnie do gryzących ubrań wełnianych. Jednak trzeba pamiętać, że wełna merino ma zupełnie inną strukturę. Nie gryzie, a dodatkowo ma naprawdę wiele zalet. Wełna merino pozwala na oddychanie skóry, zapewnia doskonałą termoregulację, dobrze wchłania pot i szybko schnie. Na ubranka lub ubrania zimowe lub jesienne nadaje się idealnie.

Len

Len również podobnie jak wełna merino nie wywołuje u nas zbyt dobrych konotacji, ale podobnie niekoniecznie. Współcześnie len może być poddawany takim procesom, że jest miękki w dotyku i przytulny. Standardowo doskonale nadaje się na ubranka, które nasze pociechy mogą zakładać w trakcie upałów letnich.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%