Zamknij
REKLAMA

Ortodonta. Jak wygląda wizyta?

13:48, 23.12.2021 | materiały partnera

Wielu ludzi ma kompleksy związane z uzębieniem. Nie chodzi tutaj o fakt braku zębów, lecz bardziej o to, że niektóre zęby mogą być krzywe itp. Tak ogólnie rzecz ujmując, to możemy stwierdzić, że raczej większość ludzi nie ma idealnego uzębienia, a wśród nich, wiele osób zapewne powinno się udać do ortodonty. Leczenie ortodontyczne jest to bowiem sprawa, która może zdecydowanie podnieść jakość życia. W niektórych przypadkach jest to kwestia tylko i wyłącznie podniesienia własnej samooceny, jednak w wielu przypadkach terapia u ortodonty, pomaga na faktyczne problemy z funkcjonowaniem. Powiemy zaraz o tym, jak wygląda wizyta u ortodonty oraz jak można się do niej przygotować.

Czemu wady zgryzu powinny być leczone?

Zanim opowiemy sobie o samej wizycie, dobrze jest nieco rozwinąć temat tego, po co w ogóle powinno się chodzić do ortodonty. Mity związane z ortodoncją najczęściej powtarzają, że ortodoncja jest to coś w rodzaju stomatologii estetycznej, czyli, że służy tylko i wyłącznie do poprawy wyglądu. Jak się okazuje, jest wprost przeciwnie. Owszem możemy stosować terapię ortodontyczną nawet w takich przypadkach, kiedy nie ma innych zaleceń jak tylko estetyczne, ale najczęściej posiadanie krzywych zębów pogarsza jakość życia. Krzywe zęby powodują szybsze osadzanie się kamienia nazębnego, szybsze ścieranie się, powodują uszkodzenie szkliwa (czego konsekwencją jest próchnica), utrudniają żucie, są często powodem wad wymowy, a czasem mogą utrudniać oddychanie. Jak widać, lista jest dość długa, a wygląd jest tylko jednym punktem na niej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Często zdarza się, że osoby, które chciałyby leczyć się ortodontycznie, zwlekają z wizytą, na skutek obaw. Niestety wokół ortodoncji narosło tyle nieprawdziwych mitów, że bardzo mało wiemy odnośnie do tego, jak sama wizyta będzie wyglądała. Pierwsza wizyta u ortodonty http://stomo.pl jest to wizyta typowo informacyjna. Informacyjna w takim sensie, że nie są wykonane żadne działania typowo ortodontyczne, a cel tej wizyty ma za zadanie sprawić, aby ortodonta miał możliwie najwięcej informacji o nas i naszym uzębieniu. Często ludzie pytają o to, jakie ortodonta może zadać pytania. Odpowiedź jest prosta oraz dość krótka. Ortodonta najczęściej spyta się nas, co sprawiło, że zdecydowaliśmy się na wizytę u ortodonty, czy byliśmy wcześniej leczeni ortodontycznie. Pytania te są dość krótkie, ale niezbędne do tego, aby leczący nas specjalista zrobił konkretny wywiad, odnośnie do tego, jaki problem nas najbardziej uwiera. Dzięki temu dobierze on odpowiednią strategię leczenia. Po krótkiej rozmowie ortodonta wykona na nas kilka badań. Do badań tych zaliczymy na pewno ruchomość stawów żuchwy i symetrię twarzy. Dodatkowo ortodonta zmierzy nam szerokość szczęk. Ortodonta powinien sprawdzić również stan naszego uzębienia sposób, w jaki żujemy i oddychamy. Ostatnie badania polegają na wykonaniu gipsowego odlewu zgryzu oraz zdjęć rentgenowskich, na których podstawie lekarz ortodonta wykona ostateczne wyliczenia. Pierwsza wizyta jak widać składa się z rozmowy oraz bezbolesnych i bezinwazyjnych badań. Całość trwa około 30 minut.

Czy można w jakiś sposób przygotować się do pierwszej wizyty?

Czasem chcielibyśmy na fotelu u ortodonty spędzać jak najmniej czasu. Nawet podczas pierwszej wizyty. Można oczywiście skrócić czas wizyty. Jeśli będziemy dobrze przygotowani, to szansa na to, że wyjdziemy szybciej, jest naprawdę spora. Jeśli chcemy maksymalnie skrócić czas wizyty u ortodonty http://www.kobietopolis.pl/wybor-dobrego-stomatologa/, to powinniśmy odpowiedzieć sobie już w domu na pytanie odnośnie do powodu naszej wizyty tego, co nas niepokoi lub powoduje dyskomfort, a dodatkowo sprawdzić, czy, a jeśli tak, kiedy byliśmy leczeni ortodontycznie. Jeżeli posiadamy dokumentację medyczną z takiego leczenia, dobrze jest ją zabrać razem ze sobą.

Kiedy udać się do ortodonty?

Wielu ludzi zastanawia się, czy mając dany problem, powinni udać się akurat do ortodonty. Warto zatem wiedzieć, jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego. Z punktu widzenia tylko wizualnego, jeśli nasze zęby są zbyt rozsunięte lub zbyt stłoczone, to jest to podstawa do tego, aby udać się do ortodonty. Krzywy zgryz jest to również powód do odwiedzenia ortodonty. Są również inne mniej oczywiste wskazania, o których mało kto wie, takie jak wada wymowy oraz zgrzytanie zębami. Oczywiście, jeśli mamy skierowanie do innych specjalistów, to oczywiście powinniśmy się do tego zalecenia zastosować.

Kiedy z dzieckiem do ortodonty?

Wiele pytań dotyczy tego, kiedy udać się pierwszy raz z dzieckiem do ortodonty. Prawda jest taka, że zależy to od tego, czy zauważymy jakieś nieprawidłowości oraz kiedy. Jeśli nasze dziecko od pierwszych zębów wykazuje się pewnymi problemami ortodontycznymi, to powinniśmy udać się do ortodonty jak najszybciej. Jeśli nasze dziecko nie wykazuje specjalnie problemów w tej materii, to i tak warto udać się do ortodonty w wieku około siedmiu lat, aby ortodonta wykluczył wady, które nie są widoczne gołym okiem. Im szybciej zaczną być takie wady korygowane, tym większa szansa na sukces.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%