Zamknij
REKLAMA

Jakie witaminy przy hashimoto?

13:52, 23.12.2021 | materiały partnera

Współczesny nazywany również nowoczesnym styl życia powoduje, że ludzie coraz częściej chorują na niektóre choroby. Wiele z tych chorób doczekało się nawet określenia chorób cywilizacyjnych, a w przypadku niektórych ogłoszono nawet stan epidemii, tak jak zrobiono z otyłością w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Sprawa wygląda jednak inaczej, niż mogłaby sugerować nazwa. Cywilizacja nie sprawiła, że takie choroby jak otyłość czy cukrzyca się pojawiły. Styl życia sprawił, że choroby, które kiedyś występowały raczej sporadycznie, występują coraz częściej. Choroby, które dotykały kiedyś głównie osoby starsze, zaczynają pojawiać się u osób coraz młodszych. Do takich chorób zaliczyć możemy między innymi chorobę hashimoto.

Czym jest choroba hashimoto?

Choroba hashimoto http://ukryteterapie.pl jest to choroba związana z naszym gruczołem dokrewnym, czyli z tarczycą. Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której stan chorobowy, jest wywoływany przez nasz własny układ immunologiczny. W przypadku choroby hashimoto choroba ta nie przebiega w sposób agresywny, a raczej ma charakter przewlekły. Choroba hashimoto ma tendencję do tego, że pojawia się zarówno u osób, które mają nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz zdarzają się przypadki, kiedy gruczoł funkcjonuje całkiem normalnie, jednak z jakiegoś powodu układ immunologiczny atakuje tarczycę. Choroba hashimoto w dużym skrócie wywołuje stan zapalny tarczycy, który utrzymywany jest permanentnie i z czasem doprowadza do tego, że tarczyca przestaje działać.

Jakie są przyczyny choroby hashimoto?

Jeśli chodzi o chorobę hashimoto https://www.gerda.biz.pl/witamina-a-ile-dziennie/ to nauka jak do tej pory nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, dlaczego chorujemy. Raczej naukowcy skłaniają się ku teoriom, że za chorobę odpowiada wiele czynników, które muszą wystąpić jednocześnie w tym samym czasie (w różnych proporcjach i nie koniecznie wszystkie jednocześnie). Z takim podejściem może świadczyć chociażby fakt, że większość osób chorujących na chorobę hashimoto, ma również inne przewlekłe choroby, a do najczęstszych towarzyszy zaliczymy między innymi cukrzycę.

Niepokojące jest to, że kiedyś choroba hashimoto atakowała przede wszystkim osoby po czterdziestym roku życia. Obecnie nie jest niczym dziwnym choroba hashimoto u nastolatków. Podobnie zresztą jest z cukrzycą, co sprawia, że wielu badaczy zaczyna podejrzewać, że czynniki je wywołujące leżą w dwóch głównych elementach naszego życia. Pierwszym jest genetyka. Szansa na bycie nosicielem choroby hashimoto jest dużo większa, jeśli w naszej rodzinie są osoby chorujące na chorobę hashimoto. Druga sprawa dotyczy stylu życia, a przede wszystkim stylu odżywiania się oraz braku ruchu, czyli siedzący styl życia. Według badaczy te czynniki mogą mieć decydujące znaczenie, zwłaszcza wtedy kiedy mówimy o rozwoju tej choroby u ludzi młodych.

Jakie witaminy suplementować przy chorobie hashimoto?

Kiedy chorujemy na hashimoto to możemy spotkać się z takimi opiniami, że stosując odpowiednią dietę, możemy znacząco zredukować skutki choroby, lub doprowadzić do tego, że na przykład dawki leków przez nas brane będą mniejsze. Nie do końca jest to prawdą. Chodzi tutaj o to, że nie istnieje nic takiego, jak jakaś dieta cud, dzięki której będziemy w stanie ograniczyć lub nawet cofnąć chorobę. Dieta jest oczywiście ważna i należy jej przestrzegać, ale z dietą jest tak, że musimy mieć ją dobrze zbilansowaną, a to oznacza, że powinniśmy dość często się badać i jednocześnie suplementować pewne składniki mineralne i witaminy, a całość powinna być dla nas ułożona przez dietetyka, który jest dodatkowo biegły w układaniu diety dla osób z chorobą hashimoto.

Jeśli idzie o witaminy jakie powinniśmy suplementować przy chorobie hashimoto, to zaliczymy do nich:

- witaminę D: witamina D, a właściwie jej niedobory mogą sprzyjać chorobom autoimmunologicznym. Około osiemdziesiąt procent osób chorych na chorobę hashimoto cierpi również na niedobory witaminy D,

- witaminy z grupy B: witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B1 oraz B12 odpowiadają za metabolizm. Z metabolizmem mają najczęściej problemy osoby, które mają choroba hashimoto, dlatego jeśli mamy niedobory tych witamin, a czterdzieści procent chorych je ma, dobrze je suplementować.

- witamina E: wspomaga wchłanianie selenu, co jest bardzo ważne w chorobie hashimoto,

- witamina C: bierze udział w syntezie tyrozyny, której niedobór powoduje niedoczynność tarczycy, więc jest to witamina chroniąca tarczycę na dwóch polach.

Jakie minerały powinniśmy brać przy chorobie hashimoto?

Witaminy to oczywiście nie wszystko. Jest bardzo dużo pierwiastków, które powinniśmy uzupełniać w chorobie hashimoto, a do najważniejszych zaliczymy:

- jod: jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, więc w zasadzie jest to podstawowy minerał, jeśli idzie o stan zdrowia tarczycy w ogóle, nie tylko przy chorobie hashimoto,

- żelazo: również bierze udział w syntezie hormonów tarczycy,

- cynk: jest składnikiem białek receptorowych,

- selen: jest minerałem, który wpływa na poziom TSH.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%