Narkotyki to coraz powszechniejszy problem. Problem ten jest tym bardziej niepokojący, że coraz częściej młodzi ludzie sięgają po tak zwane dopalacze (pomimo walki z nimi, problem wciąż istnieje) oraz po klasyczne narkotyki. Rodziców nie powinien usypiać fakt, że na przykład podejrzewają, że ich dziecko może brać "trawkę", bo jest to miękki narkotyk. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak podział narkotyków na miękkie lub twarde. Każdy narkotyk, jest zagrożeniem dla naszych dzieci, ponieważ jest to substancja psychoaktywna, która działa na mózg człowieka tym mocniej im jest on młodszy i jeszcze nie do końca ukształtowany. W skrajnych przypadkach mogą tam zajść zmiany na całe życie. Zaraz opowiemy sobie, jak sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki.

Testy narkotykowe

Jeśli idzie o sprawę sprawdzenia stricte rzeczowo, czy nasze dziecko brało narkotyki, to obecnie nie ma z tym większego problemu. Nie musimy iść do lekarza czy na policję i poprosić o wykonanie testu. Współcześnie mamy na rynku testery za kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt złotych, które pozwalają na jednoczesne sprawdzenia nawet kilku najbardziej popularnych substancji. Jednak jeśli sięgamy po taki test, to najczęściej coś w nas powoduje, że decydujemy się na taki krok. Jeden z nich to może być taka sytuacja, że nasze dziecko wraca na przykład ze spotkania z przyjaciółmi i ewidentnie widzimy, że coś jest nie tak. Inne symptomy mogą być bardziej subtelne, jednak jeśli zaczynają występować jednocześnie, to zauważamy, że coś z naszym dzieckiem jest nie tak. Szybkie wychwycenie momentu, kiedy nasze dziecko zaczęło brać narkotyki jest to klucz do tego, aby zminimalizować ryzyko trwałego lub długotrwałego uzależnienia. Test jest tak naprawdę twardym potwierdzeniem naszych przypuszczeń, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, abyśmy znali nasze dziecko, ponieważ wówczas i bez testu będziemy wiedzieli, że coś może być na rzeczy i że są to narkotyki. Za chwilę opowiemy sobie o pewnych subtelniejszych oznakach tego, że nasze dziecko bierze narkotyki. Jeśli przynajmniej kilka występuje razem, to zazwyczaj oznacza to, że faktycznie narkotyki istnieją w życiu naszej rodziny.

Zmiany w zachowaniu

Wiele cech brania narkotyków można wyczytać choćby z tego, że nasze dziecko na przykład się inaczej zachowuje, lub inaczej wygląda. Czasem zmiany fizyczne, mogą pojawić się przed zmianami w psychice, nawykach i ogólnym zachowaniu. Co może nas zaalarmować. Na pewno jedna z pierwszych cech jaka może świadczyć o braniu narkotyków, to szybka i niemal natychmiastowa rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań i hobby. Najczęściej wynika to z tego faktu, że nasze dziecko po prostu sporą część wolnego czasu pożytkuje na organizowanie i branie narkotyków. Dodatkowo przynajmniej początkowo narkotyki dają na tyle dużą satysfakcję, że dotychczasowe zajęcia sportowe, książki czy filmy w porównaniu ze środkami psychoaktywnymi nie są atrakcyjne. Innym alarmującym zachowaniem jest nagła zmiana zachowania, wobec najbliższych osób, zarówno z grona rodziny jak i znajomych. Wiadomo, że okres dorastania jest to czas dość burzliwy i mało, który nastolatek lub nastolatka w tym czasie nie zmienia swojego zachowania lub nie zmienia znajomych, jednak jeśli dzieje się to nagle, to powinno być to dla nas podejrzane. Jeśli nasze dziecko unika z nami rozmów, unika spotkań rodzinnych, staje się odludkiem, stanowczo zaczyna coraz więcej czasu spędzać w pokoju (mówimy tutaj o osobach, które dotychczas zachowywały się inaczej), to jest to również powód do zmartwienia. Podobnie jak nagła i drastyczna zmiana otoczenia znajomych, a czasem i przyjaciół.

Zmiany w wyglądzie fizycznym

Zmiany w wyglądzie fizycznym mogą być następstwem działania narkotyków, ale również zmian w zachowaniu pod ich wpływem lub w wyniku ich zażywania. Dla przykładu jeśli nasza córka lub syn zaczyna być na bakier z higieną, niechlujnie wygląda i nie widać aby to przeszkadzało mu lub jej, to może się to wydawać podejrzane. Inny bardziej namacalny argument to czerwone i przekrwione oczy, krosty i owrzodzenia w okolicy nosa, częste oblizywanie warg językiem, kaszel, problemy z zębami, nienaturalnie blade palce, problemy skórne nadmierna potliwość.

Akcesoria

Do zażywania większości narkotyków potrzebne są proste akcesoria i jeśli na takie się natkniemy, to również może być to dla nas potwierdzenie problemu z narkotykami. Jeśli idzie o takie kwestie to na pewno alarmujące powinno być posiadanie przez nasze pociechy różnego rodzaju fajek, lufek lub bibułek do skrętów. Może chodzić o tytoń, ale raczej tutaj raczej takie akcesoria służą do zażywania narkotyków. Jeśli nasze dziecko nosi ze sobą strzykawki, to możemy mieć raczej pewność, że zażywa dożylnie jakieś narkotyki. Podobnie jest z krótkimi rurkami, szczególnie jeśli w zestawie jest lusterko itp. Akcesoriów może być oczywiście więcej. Ważne jest aby być czujnym, zwłaszcza jeśli naszym zdaniem, coś nie pasuje do naszego syna lub córki. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby mieć dobry kontakt z naszym dzieckiem.