Matura z biologii należy do jednego z najtrudniejszych egzaminów jakie przyszło zdawać licealistom. Na szczęście nie jest ona obowiązkowa, dlatego nie każdy musi decydować się żeby ją pisać. Przypominamy, że obowiązkowy jest między innymi język polski, matematyka, język obcy oraz przynajmniej jedno, dowolnie wybrane rozszerzenie. Jeżeli wybierasz się na studia związane z medycyną, biologia z pewnością jest tam wymaga. Jeśli zdecydowałeś się na inny kierunek sprawdź, czy matura z tego przedmiotu Cię obowiązuje. W związku z tym, że masz wiele informacji do przyswojenia, dobrze jest się z odpowiednim wyprzedzeniem zacząć przygotowywać. Przydadzą Ci się do tego zarówno podręczniki do liceum, repetytoria, jak i dużo praktyki.
Dla kogo?
Matura z biologii to niemałe wyzwanie, które wymaga od nas dużo cierpliwości i wytrwałości. Natomiast świadomość, że nasze wysiłki nie pójdą na marne z pewnością motywuje niejednego z nas. Dobry wynik otwiera nam naprawdę wiele drzwi, które wpłyną na naszą przyszłość. W trakcie rekrutacji, na dane kierunki będą przyjmowani uczniowie według najlepszych wyników. W zależności od tego jaką ścieżkę wybrałeś i na jaki uniwersytet aplikujesz konkurencja może być mniejsza lub większa. Im bardziej prestiżowa i ceniona uczelnia tym wyższe progi, a w konsekwencji trudniej będzie się tam dostać. Dobrze jeszcze przed wyborem przedmiotów rozszerzonych przejrzeć oferty i zapoznać się z procesem i zasadami przyjmowania studentów. Poznanie szczegółowych wytycznych pozwoli na ułożenie sobie wszystkiego w głowie i zaplanowanie kolejnych działań. Matura z biologii będzie wymagana na wszystkich kierunkach medycznych, psychologicznych, a nawet na niektórych naukach społecznych czy humanistycznych. Z uwagi na taki rozstrzał, dobrze się upewnij czy musisz ją zdawać.
Jak się przygotować?
Matura z biologii umożliwia zweryfikowanie wielu złożonych umiejętności. Choć mogłoby wydawać się, że nauczenie się wszystkiego na blachę załatwi sprawę, w rzeczywistości sama wiedza nie wystarczy. Oczywiście jesteś w stanie jakoś ją napisać, ale czy to pozwoli Ci dostać się na wymarzone studia? Z tym może być już ciężko. Jak więc dobrze się przygotować? W pierwszej kolejności wykorzystaj podręczniki do liceum. Wypisz wszystkie tematy, które się w nich znajdują, a następnie podziel je tak byś każdego dnia przerabiał jakąś część. Pamiętaj, że o wiele lepiej będzie Ci szło zapamiętywanie licznych i skomplikowanych informacji jeśli zdecydujesz się na częstsze, ale krótsze przysiadanie do książek. Jeżeli przy jakimkolwiek temacie pojawiają się zagadnienia, których nie rozumiesz staraj się na bieżąco prosić nauczyciela o wyjaśnienie. Powtarzając dane partie materiału mów do siebie na głos, pozwoli Ci to utrwalić zdobytą wiedzę. Poszerzając kontekst swojej nauki możesz sięgnąć po filmy lub podcasty, które mogą okazać się tu nieocenione. I nie zapomnij o wykonywaniu zadań z przykładowych arkuszy maturalnych.
Ucz się na swoich błędach
W życiu z pewnością wiele razy zdarzyło nam się słyszeć, że nie da się czegoś nauczyć na czyichś błędach. To własne doświadczenie umożliwia nam najlepsze zapamiętanie. W przypadku matury z biologii możemy powiedzieć dokładnie to samo. Natomiast oczywiście nie chodzi o ten właściwy egzamin, a te które będziesz wykonywał na własną rękę w domu. Im więcej przykładowych arkuszy przerobisz, tym lepiej dla Ciebie. Myląc się, a następnie wertując podręczniki do liceum w poszukiwaniu poprawnej odpowiedzi o wiele lepiej utrwali Ci się dane zagadnienie. Co więcej, będą to zadania przypominające strukturą te, które otrzymasz w dniu matury, więc masz szansę na oswojenie się z samą formą. Nie licz na to, że pytania się powtórzą, ale możesz spodziewać się tego, że mogą być podobne. Jeśli masz czas oraz fundusze dobrze jest zaangażować w to wszystko korepetytora, który jeszcze bardziej szczegółowo przybliży Ci pojęcia, których może jeszcze nie rozumiesz.