Zamknij

Ryzyko powikłań po szczepieniach biorą na siebie! Państwo wypłaci grubą kasę

10:45, 13.01.2021 | Źródło: bankier.pl / money.pl / PAP
Skomentuj
REKLAMA

Będzie Fundusz Kompensacyjny za działania niepożądane szczepionki na COVID-19. Szczegóły projektu ujawnił minister Adam Niedzielski. Rząd szykuje grubą kasę.

Najprawdopodobniej już na początku przyszłego tygodnia do konsultacji trafi projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przekazali szczegóły podczas specjalnej konferencji. 

Kto będzie uprawniony do utrzymania świadczenia?

- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ile będzie wynosiło świadczenie? 

Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski świadczenie kompensacyjne będzie wahało się od 10 tys. -  w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł. 

- Zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia - powiedział na konferencji Niedzielski.

Skąd będą pochodzić pieniądze? 

Minister Niedzielski zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

- Od roku 2022, kiedy obejmie się tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne, Fundusz będzie finansowany również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty - powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Do tej pory w Polsce odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak tłumaczył minister tylko 4 miały poważny przebieg, a 1 ciężki.

Gdzie będzie można składać wnioski? 

Odpowiednie dokumenty przyjmować będzie biuro Rzecznika Praw Pacjenta. To właśnie RPP będzie przyznawał środki. 

- Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną ? tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec.

Decyzja ma być wydawana w ciągu 60 dni od złożenia wniosku. W przypadku, kiedy decyzja będzie pozytywna świadczenie zostanie wypłacone, w przypadku negatywnej decyzji będzie można złożyć skargę do sądu administracyjnego. Będzie na to 30 dni. 

(Źródło: bankier.pl / money.pl / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

Górna granicaGórna granica

0 0

Wieku kierowania na oddział cowidowy przy wyborze pracowników w różnym przedziale wiekowym. Praca w kombinezonie. 11:26, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oby się coś Oby się coś

0 0

Nie stało. Ze względu na trudności w oddychaniu w ubranych kombinezonach Covidowych podczas pracy na oddziałach Covidowych. Osoba kierującą medyków do pracy przy Covidach. Powinna rozsądnie wybrać pracowników, bo prawie seniorzy mogą czasami nie przeżyć dyżuru ze względu na ubiór w kombinezonie. 05:40, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Odpowiedzialność kieOdpowiedzialność kie

0 0

Kierownik opieki, powinien kierując personel medyczny na oddział covidowy odpowiedzialnie pomyśleć, czy mając wybór wybierać senioralnych pracowników, to jest praca w kombinezonach. Czy w kombinezonach nie powinien pracować młodszy personel medyczny. Czy starszemu kombinezon przez kilka godzin może zagrozić zdrowiu, oddychanie. 05:57, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rozsądek Rozsądek

0 0

Osoba kierująca do pracy na Covid.,powinna pomyśleć ile lat ma pracownik, oby nie zniszczyła pracownikowi zdrowia. Nieodwracalnie. 05:28, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA