Zamknij
REKLAMA

Rewolucja w emeryturach! Podwyżki obejmą miliony osób

13:35, 20.01.2021 | Źródło: TVN24
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Miliony emerytów czeka od marca waloryzacja rent i emerytur. O ile wzrosną świadczenia? Jaka będzie wysokość minimalnej emerytury?

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Wskaźnik ten w 2021 roku będzie wynosił 3,84 proc. Waloryzacja będzie miała jednak charakter kwotowo-procentowy. Projekt nowelizacji ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur poprała już komisja polityki społecznej i rodziny. 

Obecnie najniższa, tzw. minimalna, emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 900 zł brutto.

O ile więcej pieniędzy trafi do portfeli pobierających świadczenia?

Osoby otrzymujące minimalne świadczenie, które pobierały do tej pory 1200 zł emerytury, dostaną 1250 brutto. Na "rękę" będzie to kwota 1068 zł. To podwyżka o 41 złotych netto. 

Z przeprowadzonych przez TVN24 wyliczeń wynika, że osoby pobierające emerytury w wysokości 1500 złotych brutto (1272 zł netto) po waloryzacji  dostaną 1319 złotych netto. Oznacza to podwyżkę o 47 złotych. W przypadku osób otrzymujących świadczenie w wysokości 2000 złotych (1681 złotych netto), emerytura zostanie podwyższona do 1744 złotych netto. To wzrost o 63 złote.

Ministerstwo rodziny szacuje, że koszt waloryzacji wyniesie około 9,6 mld zł. W szacunkach ujęto również waloryzację tzw. "trzynastej emerytury".

(Źródło: TVN24)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

awsadawsad

2 2

Za Ryżego byłoby PO 5zeta Brutto 21:40, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szkoły teższkoły też

0 0

Otwierajcie, ale również walczcie o to by otwarto cały sektor szkolnictwa ! A może populiści chcą nam wmówić że prywatyzacja szkolnictwa rozwiąże problemy ? W momencie, gdy pieniądz nie ma pokrycia w złocie, a lkj przedsiębiorcą produktywnym może zostać ktoś, kto prowadzi studio tatuażu, morduje zwierzęta, produkuje Coca-Colę, fast food, puszki i opakowania aluminiowe itp. W USA dług studencki przekroczył 1,5 bln dolarów, natomiast Macdonald i Coca-Cola notują zyski. Tak wygląda cywilizacja śmieci. Służba zdrowia jest niewydolna, bo ludzie są truci na masową skalę, pielęgniarek brakuje, bo te kobiety pracują jako hostessy reklamujące kredyty w bankach itp. Całe pokolenia budowały infrastrukturę szkół I uczelni za publiczne pieniądze. A wy teraz odcinacie się, Naprawdę, jeśli to dalej będzie w tym kierunku zmierzać to albo uczelnia sama się zamknie z braku studentów, albo przejmą ją korporacje big-tech. Jasne praca zdalnie i nauka ma sens z perspektywy naukowca/osoby doświadczonej, który edukacje ma za sobą, ale nie z perspektywy osób, które ją odbywają. Bo nauka nie należy do przyjemnych rzeczy, musi być przymus tak jak ze sportem i pracą. Socjalizacja, a nie oglądanie pornografii I demoralizacji przed komputerem. A żeby, to osiągnąć musi być nadzór, ale też chęć rywalizacji.. I będzie rosło pokolenie analfabetów wychowanych przed grami komputerowymi, które demoralizują, I jadło zatrutą żywność sprzedawaną przez korporacje. Pokolenie które będzie niezdolne by skupić uwage przez minute. CYWILIZACJA ŚMIERCI. 08:55, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%