Zamknij

Polska szczepionka już o krok. Na ostatniej prostej pojawiły się problemy

15:45, 31.01.2021 | Źródło: PAP
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Szczepionka wyprodukowana przez polskich naukowców może wejść w kolejny etap badań. Teraz ma być testowana na zwierzętach, pojawił się jednak duży problem. 

Polska szczepionka na COVID-19 może być jednym z najważniejszych krajowych odkryć w ostatnich latach. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wchodzą w kolejną fazę przygotowań.

Preparat teraz powinien wejść w fazę testów. Problemem, jak zwykle w takich sytuacjach, są jednak pieniądze.

Badacze potrzebują partnera - firmy farmaceutycznej, a także finansowania. 

- Firmy farmaceutyczne wydały na swoje szczepionki setki milionów dolarów. My mieliśmy mniejsze środki - od rektora Politechniki Warszawskiej - więc nasze prace siłą rzeczy trwały trochę dłużej - tłumaczył w rozmowie z PAP prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.

Jak twierdzi naukowiec, badania na zwierzętach uda się przeprowadzić na Politechnice Warszawskiej, ale kolejne etapy będą wymagały obecności firmy farmaceutycznej, która wesprze polski zespół naukowców wiedzą i doświadczeniem "w zakresie formulacji szczepionek". 

W przypadku kiedy wakcyna polskiej produkcji przejdzie etap testów na zwierzętach będzie mogła być testowana na ludziach. 

Jak twierdzą polscy badacze miejsce na rynku na nowe szczepionki jest, a produkt naszych rodzimych badaczy jest tak zaprojektowany by mógł być przechowywany w warunkach, które nie stwarzają dodatkowych problemów. 

(Źródło: PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%