Zamknij

Podatek od zrzutek. Kontrowersyjny przepis będzie zmieniony?

13:08, 02.02.2023 Źródło: RMF FM / Wirtualne Media / Interia / Min. Finansów
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Zrzut z ekranu siepomaga.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Zrzut z ekranu siepomaga.pl

Sejm przyjął przepisy dotyczące opodatkowania przychodów ze zbiórek internetowych. Mają być one opodatkowane tak, jak spadki i darowizny. Kontrowersyjny przepis ma już swoich przeciwników także w obozie rządzącym.

Przepisy uderzać będą przede wszystkim w osoby, które zbierają środki m.in. na chore dzieci czy odbudowę dobytku po pożarze. Będą obejmowały dużą część zbiórek realizowanych za pośrednictwem takich platform jak Patronite, Pomagam czy Zrzutka. 

- Jeśli w ciągu pięciu lat wartość zbiórki przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi przekroczy łącznie 54 180 zł to beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek - podaje RMF FM. 

Obecnie podatek należy odprowadzić w przypadku pojedynczych wpłat powyżej 5308 zł, które pochodzą od osób niespokrewnionych z organizatorem zbiórki. 

- Ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych, uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia - mówi dla Wirtualnych Mediów Tomasz Chołast, członek zarządu Zrzutka.pl.

Będzie zmiana w przepisach? Premier Morawiecki zapowiada

Premier Mateusz Morawiecki zabrał już głos w tej sprawie. Jak zapewnia, organizacje pomocowe mogą być spokojne. Zmiany nie wpłyną na ich działaność. 

- Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, by niezwłocznie uściślić kwestię zbierania środków na cele charytatywne – powiedział w rozmowie z Interią. 

Resort finansów tłumaczy natomiast, że wprowadzone do ustawy górne kwoty limitów dla darowizn od kilku osób miały wyeliminować ewentualne nadużycia i zapewnia, że już pracuje nad poprawkami.

- Nowe przepisy nie wpłyną negatywnie na kwestie zbierania środków na cele charytatywne. Ministerstwo Finansów już pracuje nad rozwiązaniem, które doprecyzuje zapisy ustawy - napisano w komunikacie.

(Źródło: RMF FM / Wirtualne Media / Interia / Min. Finansów)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%