Zamknij

MON chce kupić te samoloty! "To jedna z ważniejszych deklaracji"

12:10, 23.05.2023 . Aktualizacja: 12:35, 23.05.2023
Skomentuj Szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania Grupy Północnej. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania Grupy Północnej. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Polska kupi samoloty wczesnego ostrzegania GlobalEye. Tak wynika z deklaracji szefa MON Mariusza Błaszczaka podczas forum Grupy Północnej. - To jedna z ważniejszych zakupowych deklaracji - mówią analitycy wojskowi. 

W Legionowie odbywa się forum Grupy Północnej (format zrzesza państwa Europy północnej będące członkami NATO lub Unii Europejskiej, w skład grupy wchodzą: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Holandia, Niemcy, Polska). 

Podczas spotkania omawiano zagrożenia, jakie niosą działania Rosji, a także współpracę pomiędzy krajami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo. 

Podczas briefingu po spotkaniu szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że Polska szykuje się do zakupu samolotów wczesnego ostrzegania. 

- Chciałem powiedzieć po raz pierwszy publicznie, że jesteśmy bardzo zaawansowani jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania. Prowadzimy już szczegółowe negocjacje. Mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem - oznajmił minister Błaszczak.

Chodzi o samoloty GlobalEye, których pozyskanie może oznaczać "pozyskanie przez Polskę zupełnie nowych zdolności i skokowy wzrost możliwości nie tylko naszego lotnictwa, ale całych sił zbrojnych". 

- Saab GlobalEye to zaawansowany system samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli (AWACS), który produkuje szwedzka firma Saab. System ten jest zamontowany na Bombardier Global 6000, która uważana jest za jedną z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych platform lotniczych na świecie - podaje serwis historia.org.pl.

W praktyce ma to dać Polsce realny zasięg wykrywania celów sięgający setek kilometrów. Co więcej będący głęboko nad własnym terytorium może wykrywać cele przeciwnika bez narażenia się na zestrzelenie. 

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%